IMF: Türkiye krizi başarıyla atlattı, bize ihtiyacı yok

Yunanistan'ı kurtarmaya hazırlanan IMF, Türkiye'nin krizi başarıyla atlattığını vurguladı. Fon, Türkiye'nin IMF finansmanına ihtiyaç duymadığını yeniden belirtti

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin IMF'den finansal desteğe ihtiyacı olmadığını ve Türkiye'nin krizi başarıyla atlattığını ifade edildi. Açıklamada, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile Türkiye arasında programlanmış bir görüşme olmadığını, madde 4 görüşmelerinin ise mayıs ayı ortasında yapılmasını beklediğini kaydetti. Bu arada IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nu da yayınladı. Raporda gelişmiş ülkelerde, istihdamda bu yıl görülecek olan toparlanmaya rağmen, işsizliğin 2011 yılında da yüksek seyretmeye devam edileceği bildirildi. IMF tarafından, IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde hazırlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunun başlangıç bölümlerindeki genel değerlendirmeye göre, küresel ekonominin önündeki en önemli sorununun işsizlik olduğu vurgulandı. Dünya ekonomisinin, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ki en derin resesyondan çıkmaya başladığı belirtilen raporda, toparlanma hızının ise her bölgede farklı olduğu kaydedildi.

TOPARLANMA YAVAŞ

Raporda, mali krizin vurduğu gelişmiş ekonomilerin, toparlanmanın düşük seyretmesi nedeniyle, işsizliğin en büyük sorun olarak sürmeye devam edeceği ifade edildi. IMF raporunda, İrlanda, İspanya ve Almanya örneği verilerek, İspanya ve İrlanda ekonomilerindeki daralma oranının farklı olmasına rağmen, işsizlik oranının aynı oranda arttığı, Almanya'da ise işsizliğin resesyon döneminde azaldığı belirtildi. IMF Raporu'nda ayrıca ülkelerin işsizlikle mücadeleye öncelik vermesi gerektiği vurgulandı.

BİZE ULAŞIN