Kulaklarını diken Türk tavşan robotu

İTÜ Robot Olimpiyatları başladı. Atılım Üniversitesi Robot Topluluğu, bir tavşanın yürüme mekanizmasına sahip ışığa duyarlı robotla yarışmaya katıldı

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü'nce bu yıl 4'üncüsü düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları, Ayazağa Yerleşkesi'nde açılış töreniyle başladı. Atılım Üniversitesi Robot Topluluğu, renklere tepki veren "tavşan'' ismini verdikleri robotu olimpiyatta sergiledi. Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Alp Koçar, 500 liraya malolan robotu, biyobenzetim yöntemiyle yaptıklarını anlattı. Bir tavşanın yürüme mekanizmasının aynısını taklit etmeye çalıştıklarını belirten Koçar, "Yüksek ışık tutulduğunda tavşan tepkisiz kalır. Bizim robotumuz da ışık tutulduğunda tepkisiz kalıyor. Tavşanı sevdiğinizde de kulaklarını kaldırır. Bizim robotumuzu da okşadığımızda kulaklarını kaldırıyor" dedi.

IŞIĞA DUYARLI

Robota yerleştirdikleri sistem ve yazılım sayesinde renkleri tanıma özelliği sağladıklarını ancak şu an için sadece turuncu rengi tanımlayabildiğini belirten Koçar, "Elimizde havucu gezdirdiğimiz de robot da havucun yönüne doğru başını yöneltiyor. Amacımız sadece renk değil, ilerde yüz tanıma sistemlerini de robota yüklemek" diye bilgi verdi.
BİZE ULAŞIN