Piyasalarda neler oldu?

Avrupa Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Portekiz'e yönelik açıklamaları ve Yunanistan'a yönelik endişelerle euro/dolar ve borsalarda görülen düşüş ile dolar/TL ve gösterge faiz bir miktar yükseldi.

Bankacılar, dolar/TL'nin 1.4725-1.4800 bandında, gösterge tahvilin faizinin ise haftanın son gününde yüzde 8.88-9.0 bandında hareket ettiğini söylediler.

Bankalararası piyasada dün spot kapanışta 1.4795/1.4815 TL, bu sabah ilk işlemlerde 1.4740/1.4800 seviyesinde olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, bugün spot kapanışta 1.4750/1.4780 seviyesindeydi.

Gelişmekte olan piyasalarda bir miktar kâr realizasyonu görüldüğünü söyleyen bir bankacı, "Yunanistan'a yönelik endişeler, Avrupa Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn'nin Portekiz'e yönelik açıklamaları ile euro/dolar 1.3500'in altına kadar geriledi. Bu da dolar/TL'ye yükseliş olarak yansıdı" dedi.

Bankacılar, Yunanistan ve Portekiz'e yönelik güven verici haberler gelmediği sürece euro/dolarda yönün aşağı olacağını, bunun da dolar/TL'de hafif de olsa yukarı yönlü harekete neden olabileceğini belirttiler.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet euro bölgesinin maliye bakanlarına Yunan bankalarının durumunun zor olmaya devam ettiğini ve bunun daha da bozulabileceğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn, Portekiz ile ilgili olarak kısa vadede riskler gördüğünü, risklerin somutlaşması halinde bu ülkenin ekstra adımlar atmasının gerekeceğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou, ülkesinin ihtiyaç duyması halinde Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından oluşturulan mali desteği kullanmak yönünde görüşmelere başladığını ifade etti. Ağır borç yükü altında bulunan Yunanistan, Avrupa Birliği ülkeleri ve IMF'yi büyüklüğü 40-45 milyar euroya ulaşan mali yardım paketi üzerinde görüşmek üzere davet etmişti.

Tahvil/bono piyasasında ise dün spot kapanışta yüzde 8.97 valörlüde yüzde 8.96 olan 25 Ocak 2012 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 8.95/8.85 seviyesindeydi. Gösterge faiz bugün spot kapanışta ise yüzde 8.91, valörlüde TSİ 1633 itibariyle yüzde 8.96 seviyesindeydi.

Yurtdışı piyasalardaki hafif bozulma ve kâr realizasyonu ile gösterge tahvile bir miktar satış geldiğini söyleyen bir bankanın tahvil- bono masası işlemcisi, "Öğleden sonra piyasada fazla hacim görmedik. TÜFE'ye endeksli tahvilde bir miktar işlem geçiyor. Salı günü ihalesi gerçekleşti, oldukça yoğun talep geldi, özellikle yabancılardan. İhaleden sonra da orada alımlar devam ediyor. Bugün o taraf da biraz daha sakin aslında önceki günlere göre" dedi.

BORSA GÜNLÜK BAZDA YÜZDE 1,41 DEĞER YİTİRDİ

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,41 oranında değer yitirdi.

İMKB Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 678,66 puan düşerek 58.223,53 puandan kapandı. Hisse senetlerinin ikinci seanstaki ortalama değer kaybı yüzde 1,15 oldu.

İlk seanstaki 152,90 puanlık düşüş dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 831,56 puan geriledi.

Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,41 değer yitirdi.

BİZE ULAŞIN