TÜSİAD'ın akil adamı ayrıldı

Türkiye sanayisinin tepe örgütü TÜSİAD'ın 40 yıllık çınarlarından Asım Kocabıyık son dönemde alınan kararlar nedeniyle dernekten ayrıldı. Eski başkanlar ise dernek içinde kopmalar olmayacağını söyledi

Sanayi odalarının sesleri çıkmıyordu. Odalar Birliği başkanını daima iktidar tayin ederdi. Odalar Birliği de iktidar ne istiyorsa o şekilde beyanatta bulunurdu. Bu özel sektörü çok rahatsız ediyordu. İstiyorduk ki İstanbul'da başlayan sanayiyi halk öğrensin." Yukardaki satırlar, Borusan Grubu Şeref Başkanı Asım Kocabıyık'ın Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) kuruluş aşamasında dile getirdiği sözlerdi. İş dünyası dün ise Kocabıyık'ın 40 yıl önce girdiği TÜSİAD'tan ayrılmasını konuştu. Son dönemdeki yönetimlerin bazı kararlarına muhalif bir isim olan Kocabıyık'ın patronlar kulübüne veda açıklaması kuşak çatışmasını da akla getirdi. Eski başkanlar ise aynı görüşte değil.

ÖZİLHAN: SÜRPRİZ OLDU
TÜSİAD'ın eski Başkanlarından Tuncay Özilhan, Kocabıyık'ın ayrılmasının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi. Başkanlar toplantısında ayrılma ifadesini kullanmadığını belirten Özilhan, "TÜSİAD'ın başından beri içindeydi. Fikirlerine değer verilen biriydi" dedi. Özilhan, bundan sonra başka bir üyenin ayrılacağını düşünmediğini söyledi. Eski Başkanlardan Erkut Yücaoğlu da, ayrılma kararı için üzüldüğünü belirterek, "Farklı bakış açıları vardı ama büyük bir görüş ayrılığı yoktu" ifadesini kullandı. Kocabıyık'ın zaman zaman muhalefet yaptığını, ancak son dönemlerde çok daha yapıcı olduğunu belirten Yücaoğlu, "Bence '40 yıl oldu yeter' diye düşündü. Beklenmedik bir karar olduğunu düşünüyorum" dedi. Başka bir üyenin ayrılma kararı alacağını duymadığını belirten Yücaoğlu, daha önce aidatların yüksek olması nedeniyle bir kaç üyenin ayrıldığını anımsattı.

'İŞLERİ NEDENİYLE AYRILDI'
Asım Kocabıyık'ın iş dünyasında saygı duyulan bir isim olduğunu ve TÜSİAD'ta da çok hizmet verdiğini belirten Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD'ın Onursal Başkanı olan Bülent Eczacıbaşı da, işleri nedeniyle böyle bir karar aldığını düşünüyor. Eczacıbaşı, derneğin son dönemdeki kararları konusunda kendisinin bir görüş ayrılığı olmadığını da sözlerine ekledi. Dernekten daha önce İnan Kıraç, Hasan Arat ve Yalım Erez ayrılmıştı.

BİZE ULAŞIN