Kuru sendikacılık devri bitti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) bugünkü genel kurulunda Başkanlığa tekrar aday olan Tuğrul Kutadgobilik, katı atık arıtma tesisi, otomotiv Ar-Ge merkezi ve eğitim projeleri ile üyelerin karşısına çıkacak

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) üç proje ile yeni döneme giriyor. Sendikanın bu dönemi ifade eden sloganı ise Başkan Tuğrul Kutadgobilik'in ağzından şu şekilde çıkıyor; "Türkiye'de artık kuru sendikacılık devri bitti." Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da başkanlığını yaptığı MESS'in Başkanı Kutadgobilik'in planladığı bu üç proje arasında oldukça fazla yatırım gerektirenler var. Aklından bir katı atık arıtma tesisi, mesleki eğitim programı ve otomotiv sektörü için teknoloji merkezi projeleri geçiyor. Tuğrul Bey bu yatırımların bütçesi konusunda ser verip sır vermiyor ama kabaca yatırımların nerede ve nasıl yapılacağı belli olmuş durumda. Katı atık arıtma tesisi kurularak buradan enerji ve hammadde üretimi yapılacak.

DEPO ARSALARI HAZIR

Atık depolama tesisleri için araziler alınmış durumda. Bursa ve Trakya'da iki arsa aldıklarını belirten Kutadgobilik arıtma tesisi hakkında şunları söyledi; "Türkiye'nin katı atık arıtma konusunda oldukça fazla açığı var. Ekonomideki ve sanayideki gelişme nedeniyle şu andan itibaren 5-10 tane tesis yapılmalı. Biz burada ilk adımı atıyoruz. Depolama için arazileri aldık. Fabrika için de yer belirliyoruz. Bursa-Kütahya yolu üzerinde olacak." Bilindiği gibi Türkiye'nin katı atık arıtma konusunda büyük tesisleri yok. Kocaeli bölgesinde kümelenen tesisler dışında ciddi bir açık var. Daha önce bu açığı kapatmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bir çalışma içine girmiş ancak proje rafa kaldırılmıştı.

SERTİFİKA AB ONAYLI

300 üyeli ve 130 bin çalışanı barındıran MESS'in bir diğer projesi de eğitim alanında. Türkiye'de açığı hiç bitmeyen 'nitelikli eleman' ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Eğitim projeleri ile işçilerin meslek standartlarına getirilmesi, hedefler arasında. "En az 5 bin çalışan veya işçiyi bu eğitimle meslek standardına ulaştıracağız" diyen Tuğrul Kutadgobilik, verilecek sertifikanın aynı zamanda 27 Avrupa ülkesinde geçerli olacağını belirtti. Bir süre önce TOBB'un önderliğinde hazırlanan ve bir çok oda ve derneğin katıldığı işsizlik sorununu çözme toplantısına katılan Kutadgobilik'in felsefesi bilgi çağını yakalamak.

BİZE ULAŞIN