Merkez çıkış için ilk adımı attı piyasaya verdiği parayı azalttı

Merkez Bankası, piyasadaki fazla parayı çekmek için bu hafta açıkladığı "Çıkış Stratejisi"nde ilk adımı attı. Banka, repo ihalelerinde bankalara sağladığı yüksek fonlama tutarını azalttı. Yakında yeni adımlar bekleniyor

Merkez Bankası (MB), bankacılık sistemini piyasaları rahatlamak için krizde aldığı önlemleri geri çekiyor. Bu hafta 'Çıkış Stratejisi'ni açıklayan banka ilk adımlarını da atmaya başladı. MB bugün iki haftada bir kez ve 2 milyar TL tutarında gerçekleştirdiği 3 aylık repo ihalelerindeki fonlama tutarını 1 milyar liraya indirdi. Bir haftalık repo ihalesindeki 3 milyar TL dönüşünü 1 milyar liralık ihale açarak fonlamayı tercih etti. Böylece sistemden 2 milyar liranın çıkışı sağlanmış oldu.

AYLIK FONLAMA AZALDI

Bir bankanın tahvil masası müdürü, "Beklendiği üzere TCMB çıkış stratejileri kapsamında fonlama tutarını düşürüyor. MB'nin haftalık ihalelerine bakarsanız sadece cuma günü için 3 milyar lira geri kalan günlerde 1 milyar lira dönüşü vardı" dedi. MB'nin 1 milyar liranın üzerindeki tek haftalık fonlaması ilk kez bugün aşağı çektiğini belirten bankacı, "Onun dışında aylık fonlama tutarını da alıştığımız iki milyar liradan bir milyar liraya düşürdü. Önümüzdeki günlerde de MB'nin haftalık fonlamasının her gün 1 milyar lira, 3 aylık ihalelerinin ise yine iki haftada bir 1 milyar lira görmemiz yüksek ihtimal" dedi. MB dün 26 Nisan vadeli ve 16 Temmuz vadeli 1'er milyar TL tutarında iki repo ihalesi açtı.

DOLAR VE FAİZ YÜKSELDİ

MB 17 Haziran 2009'da 3 aya kadar vadeli repo işlemlerini kullanmaya başlayacağını açıklamış, düzenlediği 3 ay vadeli ihalelerin ilk dördünde 2 milyar lira, beşinci ve altıncısında birer milyar lira ve ardından bugüne kadar iki haftada bir ve ikişer milyar liralık fonlama gerçekleştirmişti. Ancak, MB bu tutarı ilk kez bugün aşağı çekti. Çıkış için ilk adımın atılması ve yurt dışı piyasalarda satışların ağırlaşması ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) düştü. İMKB 100 Endeksi yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. Bankalar arası piyasada dolar/TL kuru 1.48'e kadar çıktı. Gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 8.86'ya kadar yükseldi.

BİZE ULAŞIN