Havada Heron, denizde Ahtapot

İnsansız hava araçları havadan istihbarat toplarken benzer görevi denizde 'Ahtapotlar' yapacak. Üs, liman ve boğazların güvenliğini sağlayacak proje için Aselsan 'Dalgıç' adını verdiği su altında gözetleme yapan deniz aracı geliştirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), istihbarat toplama sisteminde "İnsansız" bir dönem başlıyor. İsrail yapımı insansız hava araçları "Heron"ların teslimatının ardından benzer bir sistemin denizde de uygulanması için "Ahtapot" projesi başlatıldı. Heronlar havadan anlık istihbarat toplarken insansız deniz araçları Ahtapotlar aynı görevi denizaltında yapacak. Kritik noktalardaki üsler ile liman ve boğazların güvenliği Ahtapot adı verilen su altı sensör araçlarıyla sağlanacak. Ahtapotlar, tıpkı İHA'lar gibi denizaltında istihbarat toplayacak. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un onayıyla başlatılan proje çerçevesinde ağ yetenekli ve çok sensörlü bir su altı keşif sistemi kurulacak. Türk mühendislerin üreteceği projenin deniz güvenliği konusunda yeni bir dönem başlatacağı öngörülüyor.

PENTAGON'UN PROJESİ ÖRNEK

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın üzerinde çalıştığı "Ağ yetenekli ve çok sensörlü sualtı keşif sistemi" projesi Ahtapot, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un birkaç yıl önce uygulamaya koyduğu bir projeyi örnek alıyor. Benzer bir sistem Fransa'da da kullanılıyor. Ahtapotlar, üs, liman ve Boğaz girişleri ile yaklaşma sularında, gerektiğinde açık denizde etkin sualtı keşif ve gözetlemesini gerçekleştirebilecek, böylelikle düşman denizaltıları ile diğer su üstü ve sualtı unsurlarını tespit edecek. Elde ettiği istihbaratı anında TSK birimlerine iletecek olan Ahtapotlar, mayın tespit ve imha, arama-kurtarma görevlerinde kullanılacak. Toplanan istihbarat TSK'ya bağlı kara ve hava araçlarına da aktarılarak, müşterek harekatlarda kullanılabilecek.

BİZE ULAŞIN