'Fare' kavgası başlıyor

Evde internet ve bilgisayar kavgasına anne ve babalar dahil oluyor. Dizi filmler, canlı futbol maçları için oyun sevdalısı çocuklara anne babalar da katıldı

Bilgisayar kullanmak için çocukların kavgasına alışıktık. Ancak hızlı internet bağlantısının yaygınlaşmasıyla kavgaya anne babalar da dahil oldu. Birbiri ardına başlayan Web TV uygulamaları zaman ve mekândan bağımsız futbol maçlarının ve dizi filmlerin izlenmesini sağlıyor. İnternet üzerinden abonelik ve ödeme ile maçlar veya filmler anında bilgisayar ekranına geliyor. Kumanda yerine klavye ve fare devreye giriyor.

KORSANA DARBE VURDU

Yasal içerik en çok korsan içeriğe derbe vuruyor. Yasadışı uydu ve internet içeriğine karşı şirketler hukuk ve bilişim yoluyla saldırı başlatırken yasal içerikle de izleme şansı veriliyor. 1 lira ile 4 lira arasında ücretle yerli ve yabancı film izlenirken 10 liraya şampiyonlar Ligi, 24 liraya Beşiktaş Fenerbahçe maçı izlenebiliyor. DigiturkwebTV Turkcell Super Lig maçlarını da 1 ay boyunca 29.90 liraya internetten izleme şansı sunuyor. Digiturk'ün Digiturkwebtv, Superonline'ın Superplay, NTV'nin Sipru, Doğan Grubunun SmileTV ve TTNET'in tivibu servisi internet üzerinden yayıncılığın öncüleri. Rekabetin temelini Turkcell Super Lig ihalesinde olduğu gibi içerik, reklam ve dağıtım oluşturacak. Telekom şirketleri ile medya hem işbirliği yapacak hem de rekabet edecek.

FİLMLER VE MAÇLAR
Bilgisayarınızı bir projektöre veya LCD televizyona kablolu ya da kablosuz bağlayarak dev ekranında maç veya film keyfi izleyebiliyorsunuz. Aylık, yıllık abonelik veya izle öde sistemi ile yayınlar izleniyor. Filmleri belli süre izleme şansı veriliyor. Kaydetme izni verilmiyor.


DigiturkwebTV
Digiturk uydu dışında webtv uygulaması Digiturkwebtv ile öde izle uygulamasının başarılı örneği. Ligtv ve Turkcell Super Lig canlı maç yayınları ile göze çarparken, canlı yayın için yazılım indirme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. İsteyen taraftarlara 19.9 liraya 1 ay boyunca takımlarıyla ilgili haberler ve maçları izleme şansı sunuluyor.

TTNET Tivibu
61 TV kanalı, canlı televizyon yayınları, dizi filmler Tivibu'nun sahip olduğu içerikler arasında. Canlı yayını durdurma, izle öde sistemiyle kiralanan filmler Tivibu'nun başarılı içerik dağıtım sisteminin parçası. Yazılım indirilerek her bilgisayardan şifre ve kullanıcı adıyla izleniyor. Bu ay sonuna kadar abonelik 1 lira. Yayın kalitesi ve kullanımı oldukça başarılı. Ancak Mac desteğinin hazır olmaması ve sadece TTNET abonelerine açık olması eleştirilecek tek yanı.

Superplay
Superonline'ın fiber hizmetini kullanan izleyiciler için HD kalitesinde yayın yapıyor. Mutlu azınlık tarafından kullanılan bu hizmet, Digiturk tarafından Superonline izleyicileri için hazırlanıyor. LİG TV, yerli ve yabancı filmler HD kalitesinde izlenebiliyor. Sadece Superonline kullanıcılarına açık bir platform.

Sipru
Doğuş Grubu'nun radyo ve televizyonları yer alıyor. Ancak tatsız olan mesai saatleri dışında ve hafta sonu bazı kanallar izlenemiyor. Bir güzel özellik de iPhone uygulaması.

SmileTV
Doğan Grubu'nun smileTV projesi içinde grubun televizyon dizileri ve filmler dışında UEFA Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi maçları 10 lira karşılığında izlenebiliyor. Kanal D ve Star TV'nin en beğenilen dizileri, filmler SmileTV aracılığıyla internetten izleniyor

BİZE ULAŞIN