Teminat mektubu için ihtisas mahkemesi

TEŞVİK İÇİN İŞ DÜNYASINA SON ÇAĞRI:
PATRONLARI UYARDI:

TEMİNAT MAHKEMELERİ:

EXİMBANK AYARI:Eximbank'ın şu anki yapısı sorunlu. Bankalardan daha uygun koşullarla kredi veremiyor. Yeni sistemde bankanın kredi garanti fonu gibi çalışmasını öngörüyoruz. Yani bir ihracatçı bankadan kredi alınca krediye Eximbank garantör olacak. Çin böyle yapıyor. Bunu hayata geçirirsek hani makine de "tıkır tıkır" diyoruz ya ihracatta "takır takır" olur. Uçarız. Bundan sonra ihracat kanallarının tamamında Merkez Bankası ile birlikte çalışıyoruz. Merkez Bankası dış ticarette önemli politika belirleyici. Bundan sonra tüm karar mekanizmalarında etkili olacak.
Libya ve Türkmenistan'da geçmişteki yanlış uygulamalar nedeniyle teminat mektubu sorunu yaşandı. Ankara ve İstanbul'da sadece teminat mektupları kararı veren ihtisas mahkemeleri kurmayı planlıyoruz
İşveren sigorta maliyetlerinde yüzde 5 indirim yaptık. Türkiye tarihinde kimsenin aklına gelmeyecek bir indirim. 5 milyar dolarlık maliyeti oldu bize. Ama 5 puanı iş alemi algılamadı bile maalesef.
2009-2010 yatırım teşvik sisteminin bitmesine 8 ay var. Gerek yerli gerek yabancı yatırımcının bu teşviki kaçırmamasını tavsiye ediyorum. Bundan sonra bu kadar rahat ve cömert davranamayabiliriz. Bu son şans olabilir.

BİZE ULAŞIN