Eureko'nun hedefi % 20 büyümek

Eureko Sigorta sürdürülebilir kârlılıkla büyüme stratejisi çerçevesinde 2010'da yüzde 20 büyüme hedeflediğini açıkladı. Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri, "Global finansal krize rağmen yüksek büyüme seyrini sürdürüyoruz. 2009'u 539 milyonun üzerinde prim üretimiyle bir önceki yıla göre yüzde 12,7'lik büyümeyle ve 43 milyon TL net kârla kapattık. Büyüme, teknik kârlılık ve özkaynak kârlılığında sektördeki ilk 10 şirket arasında iki yıldır liderliği elimizde tutuyoruz. Bu iki yılda pazarın iki katından fazla büyüme elde ettik" dedi.

Eureko Sigorta'nın 2009 finansal sonuçlarını paylaşmak ve 2010 hedeflerini açıklamak amacıyla düzenlediği toplantıda konuşan Okan Utkueri, Türkiye sigortacılık sektörünün global finansal krizin etkilerinin sürdüğü ve ülke ekonomisinde ciddi küçülmenin yaşandığı çetin bir yılı geride bıraktığını belirterek şunları söyledi:

"Enflasyon, faiz oranları, işsizlik gibi pek çok alanda kendini gösteren kriz Türk sigorta sektörünü de etkiledi. Sektör 2009'u yüzde 2,5 reel küçülmeyle kapadı. Hayatdışında teknik kârlılık yüzde 1,1'e düştü. Türk sigorta sektörünün büyüme ivmesindeki bu düşüşte finansal krizden ziyade düşük fiyat odaklı agresif rekabetle dikkat çeken yanlış politikalar etkili oldu. 2010'un ilk üç ayında da ne yazık ki bu durumun devam ettiğini gözledik."

Eureko Sigorta'nın yavaşlayan sektörde düşük fiyat odaklı rekabet tuzağına düşmeden, akılcı ve sağduyulu bir fiyatlandırma politikası izleyerek sürdürülebilir kârlılığa odaklandığını belirten Utkueri, "2009'da yüzde 12,7 büyüme sağladık; teknik kârımız yüzde 12,9, özkaynak kârlılığımız ise yüzde 17,3 oldu. Sektörden farklılaşan çoklu dağıtım kanalı yapımız, banka sigortacılığındaki liderliğimiz ve her alanda yenilikçiliği merkeze alan müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımız en önemli başarı faktörlerimiz" dedi.

Sektörün 2010'da yeniden büyüme trendi yakalayacağına inandığını ifade eden Utkueri, "Eureko B.V. de bu potansiyeli değerlendirerek stratejik planlarının odağına Türkiye'yi aldı. Planlarımızı büyüyen pazardan daha çok pay almak üzerine yoğunlaştırıyoruz" dedi. Eureko Sigorta'nın Türkiye'de şimdiden güçlü ve öncü bir konuma sahip olduğunu aktaran Utkueri, gelecek hedeflerini şu şekilde ortaya koydu:

"Bugün hayatdışı segmentinde ilk 10 sigorta şirketi arasında 8. sıradayız. Stratejik önceliklerimizi sektörün üzerinde büyüme ve verimlilik olarak belirledik. 2010'da sektörde yüzde 8-10 büyüme gerçekleşmesini bekliyoruz; Eureko Sigorta'nın ise yüzde 20 büyüyerek 650 milyon TL prim üretmesini hedefliyoruz. Amacımız 2012'de pazar payımızı yüzde 5,3'ten yüzde 7'ye yükseltmek ve sıralamada ilk 5'e yerleşmek."

BİZE ULAŞIN