Talepleriniz hiç bitmiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB'un işçi alma sözünü yerine getirmediğini kaydetti ve ekledi: "Bunların talepleri hiç bitmiyor. Hep vereceksin."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Her firma 1 işçi alsın" önerisine karşı çıkan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) sert çıktı. ATV'de Erdoğan Aktaş'ın yönettiği 'Başbakan ile Gündem' programına katılan ve Erdal Şafak, Emre Aköz ve Hasan Bülent Kahraman'ın sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan "Bunların talepleri hiç bitmiyor" dedi. Başbakan Erdoğan, daha önce TOBB'a, "(1 milyon 300 bin üyem var) diyorsunuz. Her biriniz bir işçi alsa 1 milyon 300 işçi eder. Bu işsizliği bizde ortalama 3-4 puan götürür) önerisinde bulundukları ve "Tamam'' yanıtını aldıklarını anlattı.

ARAMIZDA KOPUKLUK YOK

TOBB'un isteği üzerine, tekstilde katma Değer Vergisi'ni (KDV) düşürdüklerini, işverenin Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) prim yükünün yüzde 5'ini üstlediklerini belirten Erdoğan, sonradan TOBB'un bu konuda adım atmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bunların (TOBB) talepleri hiç bitmiyor. Hep vereceksin. Güceniyorlar, 'Başbakan ile bu konuları isteriz ki aramızda bulunsun konuşalım' diyorlar. İnanın ki Türkiye'de en çok toplantılarına katıldığım sivil toplum örgütü TOBB'dur. En çok görüşme yaptığım kurum kendileridir. Bunu biz burada yakarış olarak söylemiyoruz. Mesela son üç açıklamasında, 'Başbakanı da aramızda görmek istiyoruz'' diyorlar. Sanki konuşmadıkları mesele. Benimle konuşuyorlar, ilgili bakanlarımla sürekli bir aradalar. Hiç bir bakanımın onlara koyduğu bir yasak yok. Bayram değil, seyran değil, şimdi bu nereden çıktı? Bunlar bizi üzüyor.Bunu milli konu olarak görüyorum, bu insanlar senin insanların başkasının değil. Siz o alandaki rekabeti farklı alanda yapın. Bu alanda işçi çıkarmakla rekabet olmaz. Ne kadar fazla üretirsen o kadar başarılı olursun. Biraz olaya buradan bakacaksın. Bunlar olaya buradan bakmıyorlar.'' Bir başka soru üzerine de Erdoğan, TOBB ile aralarında bir kopukluk olmadığını, TOBB içerisinde kendi partisinin de üyeleri bulunduğunu söyledi.

ANKETTEN 'HAYIR' ÇIKMIŞTI

15 Nisan'da 365 üyesini Ankara'da biraraya getiren TOBB'un anketinde oda ve borsa başkanlarının yüzde 96'sı yeni işçi alımına 'hayır' yanıtı vermişti. Toplantının ardından açıklanan bildiride de patronlar işsizliği görüşmek üzere tüm başkanlarla yapılacak bir toplantıda Başbakan Erdoğan'ı da aralarında görmek istedikleri dile getirmişti.

ÜNİVERSİTELİ İŞSİZE MÜJDE
"Türkiye'deki işsizlik meselesi konusunda memur alımı dışında başka ne yapacaksınız, çünkü seçim gelecek?'' sorusu üzerine Erdoğan, memur alımlarını popülizm olsun diye yapmayacaklarını, şu anda emekli olacak devlet memurları yerine alım yapılması gerektiğini belirtti. Belli eğitimi almış gençlerin artık ciddi sayılara yükselmeye başladığını, lise mezunu işsiz sayısının da çok fazla olduğunu söyleyen Erdoğan, nerede eksik varsa buralarda istihdam olanağı sağlanacağını ifade etti. Erdoğan, ''Tüm bunları yaparken de ciddi sayıda bir alımı başaracağız'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN