Yunanistan Türkiye'de ucuz gaz avında

Doğalgazı Türkiye'den dünya ortalamasının yarı fiyatına alan Yunan şirketleri ek 2-3 milyar metreküp gaz için BOTAŞ'ın kapısını çaldı

Borç batağındaki Yunanistan, Türkiye'de ucuz Azeri gazı avına çıktı. Türkiye'den Azeri doğal gazını dünya ortalamasının yarısına alan Yunanistan şirketleri Türkiye'den yeni sözleşmelerle yüklü miktarda gaz almak için görüşmelere başladı. Yunanistan'da yeni enerji terminallerinin doğalgaz ihtiyacını karşılamak isteyen Yunanistan devlet şirketi DEPA ve özel sektör kuruluşları Türkiye'den ek 2-3 milyar metreküp doğalgaz anlaşması yapmak için BOTAŞ ve özel sektörün kapısını çaldı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, görüşmelerin olumlu sürdüğünü belirterek birkaç ay içinde Yunanistan'la yeni anlaşmaların imzalanacağını ifade etti.

İHRACAT ARTACAK
Türkiye, 2007'den itibaren doğalgaz satmaya başladığı Yunanistan'a, Azerbaycan'dan 1000 metreküpü (m3) için 120 dolara ödediği ucuz gazdan veriyor. Azeri gazına geçiş ücreti ekleyen Türkiye, Yunanistan'a doğalgazı 145-150 dolara satıyor. Bulgaristan ve Balkan ülkelerinin de Türkiye'den gaz almak istediklerini ifade eden yetkililer "Türkiye doğalgazda ciddi ihracat rakamına ulaşabilir" diye konuştu. BOTAŞ halihazırda sadece Yunanistan'a yıllık 750 milyon metreküp gaz satıyor. Yetkililer bu rakamın yeni anlaşmalarla 4 milyar metreküpe ulaşacağını belirtiyor.
BİZE ULAŞIN