Paniği Citibank'ın kârı yatıştırdı

ABD'li Goldman Sachs'a karşı açılan yolsuzluk davasının piyasalarda yarattığı paniği yine bir ABD'li olan Citibank'ın kârı yatıştırdı. Yüzde 2'leri geçen kayıplar gün sonunda toparlandı

ABDli yatırım bankası Goldman Sachs'a ilişkin yolsuzluk suçlaması nedeniyle satış baskısı yaşayan borsaların yardımına bir diğer ABDli bnaka Citibank yetişti. Borsalar güne sert düşüşlerle başladı. Asya borsalarında kayıplar yüzde 4'ü aştı. Avrupa borsalarındaki kayıplara paralel olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) de sert satışlarla güne başladı. İMKB 100 Endeksi gün içerisinde 56 bin 771 puana kadar geriledi. ABD'li banka Citibank'ın yılın ilk çeyreğinde 4.4 milyar dolarla beklenenin üzerinde kâr açıklamasının ardından ise gelen alımlarla borsa toparlandı ve günü yüzde 0.12 değer kaybıyla 58 bin 153 seviyesinden kapattı.

ABD VERİLERİ İYİ GELDİ

Tera Menkul Değerler Araştırma Direktörü Ayşe Çolak, İMKB'nin Goldman Sachs'a ilişkin yurtdışındaki endişeler nedeniyle güne ekside başlangıç yaptığını ancak daha sonra konuyla ilgili net bir durum olmaması nedeniyle toparlanarak yatay seyre geçtiğini söyledi. ABD'de Conference Board'un açıkladığı öncü ekonomik göstergeler endeksinin yüzde 1.4 artmasıyla birlikte ABD borsaları kazanımlarını korudu, Avrupa borsaları ise kayıplarını azalttı. ABD açılışı sonrası gelen veriyle birlikte İMKB'nin de toparlandığını söyleyen Çolak, "Piyasada çok fazla bir hareket yok. Hisse bazlı ve haberlere bağlı hareketler var" dedi ve ekledi: "Yurtdışına göre nispi olarak kuvvetliyiz. Olumsuz haberler nedeniyle satışlar kalıcı olmuyor. Yatırımcılar Türkiye'deki pozisyonlarını korumaya devam ediyor." Çolak, endeksin Nisan'da yatay bir seyir izleyeceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Borsada toplam işlem hacmi 2.7 milyar lira oldu.

ULAŞTIRMA HİSSELERİ DÜŞTÜ

Piyasaları etkileyen bir diğer gelişme ise İzlanda'da patlayan yanardağ oldu. Patlamanın yarattığı kül bulutları nedeniyle aksayan hava yolu ulaşımı, ulaştırma sektörü hisselerini olumsuz etkiliyor. Türk Hava Yolları hisseleri günü yüzde 0.20 düşüşle kapattı. Çelebi hisselerindeki kayıplar ise yüzde 1.10'a ulaştı.

BİZE ULAŞIN