'Solculara sanayiyi tanıtmak için TÜSİAD'ı kurduk'

Asım Kocabıyık, derneğin 600 olan üye sayısını "fuzuli" olarak niteleyerek, "Bu kadar gerekli değil. Toplantıya katılmayanlar üye" dedi

Borusan Holding Şeref Başkanı Asım Kocabıyık, istifa ettiği TÜSİAD'ın kuruluş süreciyle ilgili CNBCe'ye açıklamalarda bulundu. "Demokrat Parti ne derse TOBB onun şarkısını söylerdi" diyen Kocabıyık, bu durumun kendilerini ayrı bir teşkilat kurmaya yönelttiğini belirtti. Kocabıyık, "İstanbul ve İzmir'deki sanayiyi CHP'ye tanıtmak için gayret sarfetmek gerekiyordu. Esasında söylenmese de resmen biz bu teşekkül etmiş sanayiyi, iş hayatını sol görüşlü arkadaşlara tanıtmak ve takdim etmek için TÜSİAD'ı kurma ihtiyacı duyduk" dedi. 86 kişiyle kurdukları TÜSİAD'ın 600'e ulaşan üye sayısı 'fuzuli' diye eleştiren ve Ümit Boyner'i de beklediğinden iyi bulduğunu belirten Kocabıyık, ekonomiyi de şöyle değerlendirdi:

FERAHA KAVUŞACAĞIZ
"Çok nazik bir devreden geçiyoruz. Senenin ortasına doğru daha ferah bir devreye gireceğiz. Ama sanayinin problemleri var. Türkiye'nin çok sosyal problemi var. İşsizlik örneğin. Son 7 yılda dünya nüfusu 3, Türkiye nüfusu 5 kat arttı. Bu kadar nüfus artışını absorbe edecek bir iş hayatı yok. Bir de yanlış politikalar yapıldı. Tarımı, hayvancılığı zayıflattık. Yine de ümitliyim."

BİZE ULAŞIN