67 bin işsize devlet kuşu

Bakan Şimşek, bu yıl kamuya 40 bin öğretmen, 20 bin polis ve 7 bin öğretim görevlisi alınacağını açıkladı. Şimşek, denetim ve sağlık personeli için de yeşil ışık yaktı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği kamuya yeni personel alımının detayları netleşti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl kamuya 40 bin öğretmen, 20 bin polis ve 7 bin öğretim görevlisi almak üzere çalışma yaptıklarını söyledi.Sağlık Bakanlığı'nın doktor ve hemşire ihtiyacı için bakanlıkla görüşüp ayrıca bir sayı belirleneceğini anlatan Şimşek, Maliye ve Çalışma Bakanlığı'na da sayı sınırı olmaksızın denetim elemanı alınacağını bildirdi. Dünya Bankası Türkiye Ülke Ekonomik Raporu çerçevesinde, "Kayıt dışılık: Nedenler, Sonuçlar, Politikalar" konu başlığı altındaki rapor, bir toplantıyla tanıtıldı. Sabaha kadar süren anayasa görüşmeleri toplantıya da yansıdı. Devlet Bakanı Ali Babacan sabaha kadar nöbetçi olduğu için toplantıya gelemedi.

100 BİN MEMUR ALIMI

Toplantıya katılan Bakan Şimşek, kamuya 100 bin memur alımına ilişkin soruyu yanıtlarken, 2010 bütçesi ve kendileri için çıpa niteliğindeki Orta Vadeli Mali Program'dan bir sapmanın söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Şimşek, şöyle konuştu:

NET RAKAMI SÖYLEMEDİ
"Memur alımına ilişkin rakam telaffuz etmek istemiyorum. Türkiye'nin ihtiyaçları, bütçe kriterlerine göre düzenleme yapacağız. Geçen sene eskiden emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni personel alınabiliyordu. Biz bunu Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde yüzde 50'ye çıkardık. Rakamlardan çok ülkenin ihtiyaçlarını dikkate alan çaba içindeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacını karşılama konusunda çalışma yapıldı, orada 40 bin kişilik kadro söz konusu. İkinci olarak bizim için güvenlik de çok önemli. İçişleri Bakanlığı'nın personel talebi vardı, 20 bin polis alınması konusunda. Ondan sonra da ağırlığımız denetim elemanları ve sağlık." Bakan, 38 bin özürlünün de istihdamına imkan sağladıklarını kaydetti.

20 BİN POLİS MEMURU ALINACAK
Emniyet teşkilatına 20 bin polis memuru alınmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıya göre, en az 4 yıllık yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar seçme sınavına alınacak. Erkek ve kadınlar için yaş sınırı 28'e, askerliğini yapmış erkekler için yaş sınırı da 30'a çıkartılıyor.

STOPAJ KARARI İMZAYA AÇILDI
Maliye Bakanı Şimşek, yatırım araçlarındaki stopaj uygulamasıyla ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.

BİZE ULAŞIN