Meçhul milyarderin parasını Merkez Bankası da bulamadı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Varlık Barışı kapsamında beyan edilen 7.1 milyar liranın bilançolarına yansımadığını söyledi. Yılmaz "Bilançolarımız şeffaf' dedi

Türkiye'nin merak ettiği gizli zengini Merkez Bankası da bulamadı. Varlık Barışı kapsamında 7.1 milyar lira beyan ederek, 6.3 milyarını getiren Türk milyarder Merkez Bankası kayıtlarında çıkmadı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 7.1 milyar liralık beyana ilişkin bilançolarına yansıyan bir şey bulunmadığını belirterek, "Bir gram altın yerinden oynasa görülür. Bizim bilânçolarımız son derece şeffaf. Ne kadar döviz girip çıktığını görebiliriz. Ödemeler dengesinde görülmüyor" dedi. Merkez Bankası'nın 78. Genel Kurulu İdare Merkezi binasında yapıldı. Merkez Bankası'nın "2009 Yıllık Faaliyet Raporu"na göre, krize rağmen büyük kârlar elde eden bankalar kervanına Merkez Bankası da katıldı. Bankacılık sektörünün geçen yıl 20 milyar liranın üzerinde kâr elde etmesinin ardından Merkez Bankası da, 2009 yılında 2 milyar 738 milyon lira kazandı.

ÖNLEMLER ÇEKİLECEK
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, 2009 sonu itibariyle döviz rezervinin 69.6 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirterek, para ve kredi piyasalarındaki normalleşme ile birlikte, kriz sürecinde alınan önlemleri aşamalı olarak geri çekeceklerini söyledi. Yılmaz, enflasyonun bir müddet hedefin üzerinde dalgalı bir seyir izleyeceğini anlatırken, "Yılın son çeyreğinden itibaren geçici etkilerin ortadan kalkmasıyla tekrar düşüş sürecine girecek. 2011'in ilk aylarında hedeflerle uyumlu seviyelere gerilemesini bekliyoruz" dedi.

HİSSEDARLAR DERT YANDI

Merkez Bankası hissedarları bu yıl da "üvey evlat" olmaktan dert yandı. Adnan Bahar, "Biz bu hisseleri duvar kâğıdı mı yapalım, yoksa 80 yıl daha mı bekleyelim" dedi. Yılmaz da, "Yasa böyle olduğu sürece bu konuları dinlemeye devam edeceğiz. Hissedar olmanızın manevi bir hazzı olmalı" dedi.

BİZE ULAŞIN