ATO'dan "Sherlock holmes" uyarısı

Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Sinan Aygün internet sitelerinde ve medya organlarında sıkça boy gösteren özel dedektifler konusunda vatandaşları uyardı. Özel dedektifliğin Türkiye'de yasal olmadığına dikkat çeken Aygün, özel dedektiflik adı altında yürütelen faaliyetlerin yasalara göre ağır suç olduğunu vurguladı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle özel dedektiflik adı altında faaliyet gösteren kişi ve kurumların takibi ve yasal işlem yapılmasını istediğini belirten Aygün, kendisini özel dedektif olarak tanıtıp, ATO'nun adını kullanan bazı kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, son zamanlarda internet sitelerinde ve medya organlarında sıkça boy gösteren "özel dedektifler" konusunda vatandaşları uyardı. Türkiye'de özel dedektifliğin yasal olmadığını vurgulayan Aygün, "Sherlock Holmes özentisi bazı kişilerin özel dedektiflik adı altında yürüttükleri eş takibi, evlilik öncesi şahıs araştırması, parmak izi araştırma, adres tespiti gibi faaliyetler yasalarımıza göre ağır suçtur" dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin valiliğine bir genelge göndererek, özel dedektiflik adı altında faaliyet gösteren kişi ve kurumların hassasiyetle takip edilmesini ve yasal işlem yapılmasını istediğini belirten Aygün, kendisini özel dedektif olarak tanıtan bazı kişilerin ATO'nun adını kullanarak yasadışı faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin ihbar aldıklarını vurguladı. Aygün, bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

-İNTERNETTE SUÇLARINI İLAN EDİYORLAR-

Aygün, "Özel Dedektiflik Bürosu" adı altında faaliyet gösteren firmaların yasadışı faaliyetlerini kendi internet sitelerinde açıkça ilan ettiklerini belirterek, şu ifadelere dikkati çekti:

"-Eşler arasında güvensizlik varsa böyle şüphe durumunda eş 1 hafta takibe alınır tüm hareketleri ve girip çıktığı yerler hakkında rapor verilir.

-Araştırılacak şahsın iş, arkadaş çevresi, ilişkileri, günlük yaşantısı, tüm resmi kurumlardan belgelemek sureti ile geçmiş yaşamlarındaki tüm bilgiler elde edilir. Hizmet süresince elde edilen deliller (video, resim, belge vs.) müşterilerimize rapor olarak sunulur.

-Ulaşmak istediğiniz kişilerin kimlik bilgilerinden yola çıkarak, araştırılacak kişinin ikamet adresi, iş adresi veya ticari faaliyetleri tespit edilir.

-Sevdiğiniz kişi ile evlenmeye karar verdiniz; ancak bazı korkularınız var. Sizden önce nasıl bir hayatı vardı, size karşı ne kadar dürüst davranmıştı? Bu önemli kararı almadan önce cevapları almak istemez misiniz? Dedektiflik tüm sorulardan kurtulmanızı sağlayacak cevapları belgeleri ile sunacaktır.

-Dedektiflik, Türkiye'nin tamamında menkul ve gayrimenkul araştırması yaparak icra davalarına destek sağlamaktadır.

-Öğrenci veya gençlerin tüm arkadaş çevresi, sakıncalı alışkanlıkları, ilişkileri ve sosyal yaşamları tespit edilir, elde edilen deliller (video, resim vs.) rapor olarak müşteriye sunulur."

-ÇOCUĞUNU TAKİP ETTİRENLER VAR-

Özel dedektiflik bürolarının yasa dışı faaliyetleri arasında, kişilerin mal varlıklarının tespiti, suçlu kişi araştırmaları, sanayi casusluğu, boşanma ve velayet davaları için delil toplama gibi faaliyetler de bulunduğunu belirten Aygün, çocuğunu takip ettirmek isteyenlerin, işe alacağı personelin sicilinin araştırılmasını isteyenlerin, eşinin kendisini aldattığından şüphelenenlerin bu firmalara başvurduğunu vurguladı. Bu kişilerin suça ortak olduklarına dikkat çeken Aygün, "Anayasa'nın 20. maddesi ile özel hayatın gizliliği ve korunması güvence altına alınmıştır. Özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesi, görüntü ve seslerin kayda alınması ağır bir suçtur" dedi.

-OLAY YERİ İNCELEME DAHİL YASAL OLMAYAN BİRÇOK FAALİYET YAPIYORLAR-

Aygün, özel dedektiflik bürolarının, olay yeri inceleme, parmak izleri ve her türlü izlerin araştırılması başta olmak üzere yaptığı yasal olmayan faaliyetleri şöyle sıraladı:

"Hırsızlık olaylarının araştırılması, çalıntı mal araştırması, kayıp eşya araştırması, sahte belge araştırması, yalancı şahit araştırması, kayıp şahıs araştırması, ticari alacaklarla ilgili adres tespiti, çeşitli davalarla ilgili delil toplama, marka-patent sahteciliği tespiti, ticari uyuşmazlıklarla ilgili konular hakkında araştırma yapıp delil toplamak, boşanma ve velayet davalarında delil toplama, eş takibi, şahıs takip ve araştırma, öğrenci takip ve araştırma, personel araştırması, evlilik öncesi araştırma, adres tespiti ve araştırma, şirket analizi, hastane olayları araştırması, rehine ve fidye araştırması."

-EMNİYET YASAL İŞLEM YAPACAK-

Aygün, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin valiliğine bir genelge göndererek, özel dedektiflik adı altında faaliyette bulunan kişi ve kurumların hassasiyetle takip edilmesini, asayiş, istihbarat ve kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şube müdürlükleri ile koordineli olarak yasal işlem yapılmasını istediğini belirtti.

Aygün, "Genelgeye göre, özel dedektifliğe ilişkin bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da özel yasal düzenleme bulunmasına karşın, Türkiye'de böyle bir yasal düzenleme bulunmuyor. Genelgede, özel dedektiflik adı altında yapılan "izleme, dinleme, kayda alma, izinsiz olarak işlerine veya konuta girme" şeklindeki eylemlerin ve "kişisel verilerin hukuka aykırı olarak bir başkasına verilmesinin" Türk Ceza Yasası'na göre suç olduğu hatırlatılıyor. Genelgede ayrıca, özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığı ve haberleşme hürriyetinin Anayasa'nın 20, 21 ve 22.maddeleri ile güvence altına alındığı belirtiliyor" dedi.

-POLİSİN YETKİ ALANINA TECAVÜZ-

Söz konusu firmaların polisin yetki alanına tecavüz ettiğine de dikkati çeken Aygün, internet sitelerinde "hizmetlerimiz" başlığı altında sıraladıkları faaliyetlerin çoğu polisin yetki alanına girdiğini vurguladı. Aygün, internet sitelerinde verdikleri bilgilere göre, bazı firmaların, istihbarat teknikleri konusunda eğitim almış emekli ordu mensubu ve emekli emniyet mensubu çalıştırdıkları yönünde tanıtım yaptıklarını da anlattı.

-ATO'NUN ADINI KULLANIYORLAR-

Kendisini özel dedektif olarak tanıtan bazı kişilerin ATO'nun adını kullanarak yasadışı faaliyetlerde bulunduklarına ilişkin ihbar aldıklarını belirten Aygün, "Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu. Aygün, söz konusu firmaların vergi dairesinden "özel dedektiflik" ticaret unvanıyla vergi levhası alabildiklerini, ticaret odalarının da bu levhaya göre ticaret sicil kaydını yapmak zorunda kaldığını belirtti. Aygün, Türkiye'de özel dedektiflik yasal olmadığı halde Özel Dedektifler Derneği bile kurulduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN