İştahsız ortak Unicredit'le bankacılıkta dezavantajlıyız

Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, "Bankacılığın altın yılları" diye nitelendirdiği son iki yılda Yapı Kredi'nin kârlılığını değerlendirirken, İtalyan ortağı Unicredit'e işaret edip, "Yüzde 50 ortaklık kolay değil" dedi

Koç Holding'in 46'ncı Olağan Genel Kurul Toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, bankacılıkla ilgili ilginç değerlendirmelerde bulundu. Mustafa Koç, 2008 ve 2009'un bankacılığın altın yılları olduğunu belirterek, "Fakat Yapı Kredi Bankası yüzde 50 İtalyan Unicredit Bankası ile ortaklık içerisinde. Yabancı ortağımızın risk alma iştahı öbür bankalardan daha az olduğu için burada biz göreceli olarak dezavantajlı durumdayız" dedi. Genel Kurul toplantısında Mustafa Koç, "Koç Holding'in faaliyet raporunu incelediğimizde güçlü bir şirket karşımıza çıkıyor. Fakat bunun kârlılığa yansıması biraz düşük olmuş. Öncelikle Yapı Kredi'nin diğer bankalar kadar güçlü bir kâr üretemediğini, geride kaldığını görüyoruz. Bunun nedeni nedir? Yönetime risk açısından çok fazla şans verilmiyor mu?" şeklinde yöneltilen soru üzerine şunları söyledi: "Haklısınız, 2008 ve 2009 özellikle bankacılığın altın yılları diyebiliriz. Fakat biliyorsunuz ki Yapı Kredi Bankası yüzde 50 İtalyan Unicredit Bankası ile ortaklık içerisinde. O yüzden yabancı ortağımızın risk alma iştahı öbür bankalardan daha az olduğu için burada biz göreceli olarak dezavantajlı durumdayız. Maalesef geçen yıl kârdan bir miktar zarar ettik. Gözleminiz fevkalade doğrudur. Ama yüzde 50 ortaklık kolay bir şey değil. Bunu da bu şekilde, bu şartlar altında yürütmek zorundayız.''

CİRO YÜZDE 19 DARALDI

Holding'in 2009 performansında ise petrol ürünlerinde fiyat düşüşleri ve yurtdışı pazarlarda daralmaya bağlı olarak etkilenmeler yaşandı. Holding'in konsolide cirosu bir önceki yıla göre yüzde 19 azalarak 44.8 milyar TL oldu. Yapılan açıklamada 2009 ile ilgili şu değerlendirmeler yer aldı; "Ciromuzdaki azalmaya karşın faaliyet kârımız, 2008'deki iştirak satış kazançları hariç tutulduğunda, yüzde 3 artışla 3.5 milyar TL'ye ulaşmıştır. Sürdürülen faaliyetler vergi öncesi kârımız 2008 yılı iştirak satış kazançları hariç tutulduğunda yüzde 125 artmış ve 3.2 milyar TL'ye ulaşmıştır. Net dönem kârı ana ortaklık payı ise 1.4 milyar TL olmuştur. Burada görülen gerilemenin nedeni de yine 2008 yılındaki iştirak satış kazançlarıdır." Nakit pozisyonu ve portföy yapısı olarak güçlü olunduğu açıklanan genel kurulda tasarruf ve verimlilik artırıcı tedbirler ve satış kaybını telafi etmeye yönelik pazar arayışılarıyla ciroda gerilemenin asgariye çekildiği belirtildi.

MUSTAFA KOÇ:

Kârlılığımız tarihi seviyeye ulaştı
KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, hem Batı hem de Doğu dünyasıyla uyumlu çalışabilme yeteneği ve bölge ülkeleriyle gelişen ilişkilerin Türk şirketlerini benzersiz bir konuma yükselttiğini belirterek, önümüzdeki dönemin risklerini en iyi değerlendiren ve fırsatları en etkin biçimde kullanan şirketlerden biri olacaklarını kaydetti. Son yıllarda izledikleri odaklanma stratejisi ve kriz öngörüsüyle ciddi bir farklılık sergilediklerini, stratejik hedefleri gerçekleştirmekle kalmayıp faaliyet kârlılık rasyolarını da tarihi bir seviyeye ulaştırdıklarını belirten Koç, "Kurumsal yönetimde gönüllü ve proaktif davranıyoruz" dedi.

Fırtınalar koparken Koç başarılı oldu

GENEL Kurula katılamayan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ise su mesajı gönderdi: "Geçtiğimiz yıl global ekonomilerde fırtınalar koparken ve bunların etkileri ülkemizde hissedilirken, Koç Topluluğu yine de başarılı sonuçlar elde etti. Şirketlerimizin finansal yapılarında operasyonel süreçlerinde krizin ilk belirtilerinden itibaren gerekli tedbirler zamanında alındı. En ufak ayrıntılara inilerek ve bilhassa tasarrufa önem verilerek, alınan tedbirler bu zorlu devrede verimliliğimizi ve faaliyet kârlılığımızı artırdı."

BİZE ULAŞIN