Kül bulutu Türkiye'yi teğet geçti

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kül bulutlarının hava taşımacılığında yol açtığı aksaklığın Türkiye'ye maliyetinin Avrupa'ya göre çok mütevazı olduğunu kaydetti

İzlanda'daki yanardağ patlaması sonucu oluşan kül bulutunun havayolu şirketlerine 6 günlük maliyetinin 1.7 milyar doları bulduğu hesaplanırken, felaketin Türkiye'yi teğet geçtiği ileri sürüldü. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kül bulutlarının hava taşımacılığında oluşturduğu aksaklığın Türkiye'ye maliyetinin Avrupa'yla kıyaslandığında çok mütevazı bir maliyet olduğunu belirtti. Bakan Yıldırım, "Türkiye bu felaketten etkilenmeyen Avrupa'daki ender ülkelerden birisi'' dedi.

'HAVA SAHAMIZ AÇIK'
Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Boat Show'un açılışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, Türk hava sahasının hiçbir şekilde kül nedeniyle kapanmadığını ve Avrupa hava sahası gibi bir duruma geçmediğini vurguladı. İngiltere ve İrlanda'nın kısmen, Polonya'nın tamamen hava sahasının trafiğinin kapalı olduğunu anlatan Bakan Yıldırım, bunun dışındaki Avrupa ülkelerinde seferlerin seyrinde sürdürüldüğünü kaydetti.

'TURİZMİ OLUMLU ETKİLER'
"Türkiye'de herhangi bir kısıtlama yok. Hava sahamız açık" diyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Basına yansıyan Türk Hava Yolları'nın (THY) çıkardığı bir ön maliyet var, 59 milyon lira. Buna benzer tabii diğer maliyet kalemleri de önümüzdeki günler içinde tespit edilecek." Türkiye'ye turist girişinin geçen yıla oranla yüzde 32 arttığına dikkat çeken Yıldırım "Bu da kısa süre içerisinde önümüzdeki günlerde yaşadığımız aksaklığı giderecektir diye düşünüyorum. Türkiye bu felaketten etkilenmeyen Avrupa'daki ender ülkelerden birisi. Bu da turizme, ülkemizi ziyaret edecek misafirlerimize iyi bir haber diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN