Sektörün ekonomideki ağırlığı artacak

Varyap Başkanı Süleyman Varlıbaş, doğal afetler, küresel ısınma gibi konuların gündemdeki ağırlığını korumasıyla inşaat sektöründe de öneminin artacağını söyledi

Varyap Yönetim kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, yaşanan belirsizliklerin piyasanın ve ekonominin hızını kestiğini belirtiyor. Yüzlerce sektörlerle bağlantısı, üretime ve istihdama kattığı değer dolayısıyla inşaat sektörünün ekonomilerin dinamizmi ve lokomotifi olmaya devam edeceğini ifade eden Varlıbaş, "Deprem, doğal afetler, küresel ısınma ve kıt olan doğal kaynakların korunması gibi konular dünya gündemdeki ağırlığını koruduğu sürece de, inşaat sektörü, bu gündem içindeki ağırlığını artıracak" diyor.

YEŞİL BİNALAR YÜKSELİYOR
Türkiye'nin halen gelişmekte olan, altyapıları tamamlanmamış bir ülke olduğunu söyleyen Varlıbaş, deprem kuşağında olan Türkiye'de insanların gelecekte güvenli evlerde yaşayabilmesi için deprem kriterlere uygun olarak binaların yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurguluyor. Dünyadaki enerji sarfiyatının yüzde 40'ının, sadece binaların uygunsuz yapılmasından ötürü heba edildiğine dikkat çeken Varlıbaş, "Özellikle kaynakların çevreyle barışık kullanılması önem kazanıyor. Bugün Türkiye'de yapı standartlarını yukarı çeken, yeşil projelerin sayısı artmakla birlikte, örneğin LEED kayıtlı yeşil konut projelerinin sayısı birlerle değil, binlerce sayıda olmak durumunda. Gelecekte, yeşil binaların artışıyla bu alana özel iş gücüne daha fazla ihtiyaç olacağını bugünden görmeliyiz" diyor.

'SIFIR ENERJİLİ' PROJELER ÜRETECEĞİZ
"BÜTÜNSEL sürdürülebilirlik" anlayışını, Varyap olarak Türkiye piyasasına sunduklarını anlatan Varlıbaş, "İnanıyorum ki, dışarıdan enerjiye ihtiyaç duymadan, kendi enerjisiyle ısıtma- soğutma ihtiyacını karşılayan bina tasarımların sayısı çok daha fazla olacak. Dünyada da model oluşturan bu projelerimizin sayısı arttıkça, sadece Türkiye'de değil, dünyada da boy ölçüşecek örnek projelerle ülkemizin yapı sektörünü uluslararası arenaya taşıyacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN