'Yumurta atarlar mı diye endişeleniyoruz'

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yumurtalı protestoya hedef olan Ali Sabancı, Malatya'yı ziyaretinde de saldırılardan endişe ettiğini söyledi

Malatya Ticaret Borsası'nı ziyaret eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, "Bugünlerde saldırmalar moda oldu. Bize de burada yumurta mı atarlar, portakal mı atarlar diye endişeleniyoruz" dedi. Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ali Baştürk ise, "Malatyalı misafirperverdir. Size kimse bir şey atmaz. Atsa atsa kayısı atarlar" diye yanıt verdi.

'BENİM KADAR PARAN OLSAYDI...'
Pegasus Havayolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Sabancı, Baştürk'e, "Eğer benim kadar sermayeniz olsaydı, kayısı için neler yapardınız" diye soru da yöneltti. Ali Baştürk, kayısının sanayi ürünü olması için yatırım gerektiğine işaret ederek, "Sizin bilgi ve sermaye birikiminiz var. Buraya kayısı entegre tesisi kursanız ve bunu Malatyalılar görse, böyle entegre tesisleri artar. Siz başlangıç yaparsanız, Malatyalı sermayedarlar da entegre tesis kurar" dedi. Baştürk, kuru kayısının kilosunu 2-3 euroya ihraç ettiklerini, ancak yurtdışında işlenip 10 katı fazlasına satıldığına dikkat çekti.

Girişimcilik için piyango gerekmiyor
ALİ Sabancı, İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde verdiği konferansta da, işsizliğe değinirken, "Bana göre bu bir siyasi sıkıntı değil, ekonomik bir gerçektir. İşsizliğin muhtelif oranı var. Mesela bu oran Malatya'da yüzde 12'' dedi. Girişimcilik için illa babanın zengin olması ya da piyangodan para çıkması gerekmediğini ifade eden Sabancı, "Kafamızdaki tek girişimci modeli Sakıp Sabancı olmamalı" dedi.

BİZE ULAŞIN