Bankacılık sektörü sanat dostu duayenini yitirdi

Türk bankacılık sektörünün önemli isimlerinden Hamit Belli vefat etti. 15 yılı genel müdürlük olmak üzere 51 yılını Akbank'ta geçiren duayen bankacı, 11 yıl da Turkish Bank'ta çalıştı

Türkiye'nin yaşayan en önemli bankacılarından biri, Hamit Beliğ Belli vefat etti. 'Hayatım' dediği Akbank'ta yarım asrı tamamladıktan sonra Citigroup'un bankaya ortak olmasının ardından 'Herşeyim' dediği Akbank'ın yönetim kurulu üyeliğini bırakan Belli, Turkish Bank'ta genel müdürlük yönetim kurulu başkanlığı ardından halen bankanın denetim kurulu üyeliğini yapıyordu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 17 kurucusu arasında bulunan Belli, 82 yaşındaydı.

CENAZE TÖRENİ BUGÜN
Sanatçı babasının vefatının ardından yolu Akbank'la kesişen 1928 doğumlu Hamit Belli, Akbank'ın merkezinin Adana'dan İstanbul'a taşındığı yıllarda stajer olarak bankaya giriyor. 1955'te stajyer olarak girdiği bankada 1970'te genel müdür muavini, 1980'de genel müdürlüğe kadar yükseliyor. 15 yıl genel müdürlük göreviyle 1994'te 65 yaşını doldurarak emekliye ayrılan Belli, o yıl Kıbrıs merkezli Turkish Bank'ta mesaiye başlıyor. Hamit Belli 1994 yılından itibaren Turkish Bank'ta 11 yıl süreyle Yönetim Kurulu Başkanı ve 7 yıl süreyle de Genel Müdür olarak aktif bankacılık hayatına devam etti. Belli, 1995'te Akbank yönetim kurulu için çağrılınca bir ayağı Akbank'ta bir ayağı Turkish Bank'ta bankacılığa devam etti. Belli, 2006'ya kadar Akbank yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Citigroup ile Akbank'ın ortaklığı sonrası yönetim kurulu görevini bırakan Belli, o dönemde "Akbank'tan vazgeçmem mümkün değil. Ben her zaman Akbanklıyım. Citigroup'un Akbank'la ortaklığı güzel bir gelişme" değerlendirmesinde bulunmuştu. Belli, 2006'dan bu yana Turkish Bank denetim kurulu üyesi olarak görev yapıyordu. 82 yaşında hayata veda eden Belli'nin cenazesi bugün öğleyin Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

BİZE ULAŞIN