Çanlar yeni 100 $ için çalıyor

Tedavüle Şubat 2011'de girecek yeni 100 dolarlıklar sahteciliğe karşı yeniden tasarlandı. Güvenlik önlemlerinden birisi de hareket edince renk değiştiren çan

ABD Hazine Bakanlığı, Merkez Bankası Yönetim Kurulu ve ABD Gizli Servisi yetkilileri 100 dolarlık yeni banknot tasarımını tanıttı. Sahtecilikle savaşmak üzere gelişmiş teknolojiyle yeniden tasarımlanan 100 dolarlık banknotlar, ABD parasının geleneksel görünümünü koruyor. Yeniden tasarlanmış 100 dolarlık banknotta güvenlik için aralarında iki yeni unsur olarak 3B güvenlik şeridi ve hokka içinde çan resminin de bulunduğu bazı özellikler yer alıyor. Bu güvenlik özellikleri, paraların gerçekliğinden emin olmak isteyen tüketiciler ve ticaretle uğraşanlar tarafından kolayca kontrol edilebiliyor.

ÇAN RENGİ DEĞİŞİYOR
100 dolarlık yeni banknotun ön yüzündeki mavi 3B güvenlik şeridi banknot eğildiğinde hareket ederek birbiriyle değişen çan ve 100 sayısı görüntülerini içeriyor. Banknotun ön yüzündeki hokka içinde çan, diğer yeni güvenlik önlemi olarak dikkat çekiyor. Banknot eğildiğinde çan görüntüsünün rengi bakırdan yeşile dönüşüyor. Bu efekt çan görüntüsünün bakır renkli hokka içinde bir görünüp bir kaybolmasını sağlıyor.ABD Hazine Bakanı Tim Geithner: "Daha önce yeniden tasarlanan ABD paralarıyla karşılaştırıldığında bu banknot, sahtecilerin önünde durabilmemizi sağlayan mevcut en iyi teknolojiyi barındırıyor" dedi. ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ise "100 dolarlık banknotların yeni tasarımları 10 Şubat 2011 tarihinde tedavüle girdiğinde, halen dolaşımda olan yaklaşık 6.5 milyar dolar tutarındaki eski 100 dolarlık banknotlar geçerli olmaya devam edecek" dedi. Piyasadaki dolarların yüzde 1'inden daha azının sahte olduğu belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN