Haber turu

Kore'deki Nortel payı Ericsson'un
Ericsson, LG Electronics ve Nortel Networks'ün ortak girişimi LG-Nortel'deki Nortel'in çoğunluk hissesini (yüzde 50+1 pay) satın almak için hisse alım anlaşması gerçekleştirdi. Satın alma, hukuki şartların onaylanması ile tamamlanacak. Satın alma bedeli borçsuz olarak nakit 242 milyon ABD doları. Söz konusu satın alma Ericsson'un Kore pazarındaki varlığını belirgin ölçüde genişletecek, Ericsson'a iyi yapılandırılmış bir satış kanalı sunacak ve bu ülkede güçlü bir Ar-Ge kabiliyeti kazandıracak.

3 boyutlu TV'ye en büyük adım
Dünyanın en büyük 3 boyutlu televizyonu Türkiye'de sergilenecek. Electro World, iki hafta sürecek olan etkinliklerin ilk haftasında, tüketicilerine Panasonic'in üç boyutlu televizyonlarının keyfini tatma imkânı veriyor. 21 Nisan - 28 Nisan arasında yapılacak etkinlik, Electro World'ün Capacity'deki mağazasının Hi-Fi Studio alanında gerçekleşecek. Electro World tarafından kurulacak olan özel alanda dünyanın en büyük 103 inçlik (261 cm) Panasonic dev plazma televizyon ziyaretçilerle buluşacak.

Kuveytli operatöre ile Türk ilgisi
Kuveytli mobil operatör Zain'den bir Türk şirketinin hisse satın almakla ilgilendiği, ülkede çıkan El-Qabas gazetesine konu oldu. Gazetenin kaynak belirtmeden yayınladığı haberde "Türk şirketin arayışı henüz ön aşamada ve şirket sahipleriyle anlaşmanın unsurları üzerine resmi bir görüşme yapımadı" ifadesi yer aldı. Habere göre Türk şirketi anlaşmaya vardığı taktirde, Zain'in Hintli Bharti Airtel'e sattığı hisselerin transferi tamamlanana kadar almak istediği hisse miktarını açıklamayacak ve görüşmelere başlamayacak. Reuters

Nokia Apple'a karşı atakta
Nokia için zafer ve yenilgi bir arada: Finlandiyalı üretici, 2009 ilk çeyreğinde 850 milyon euro kar elde etmişti. Ancak bu oran, 2010 yılının aynı döneminde, 1.1 milyar euro'ya çıktı ve satışlar, yüzde 16 seviyesinde yükselerek 107.8 milyon adete ulaştı. Nokia'nın ezeli rakibi Apple, satışlarını büyük ölçüde artırmayı başardı. Hamle sırası İskandinav üreticide: Apple'ın 8 küsür milyon iPhone'un karşı, 21.5 milyon cihaz Nokia tarafından piyasaya sürülüyor.

BİZE ULAŞIN