Türkiye'nin eli havada kaldı

Başbakan Erdoğan'ın, zor durumdaki Yunanistan'a mali yardım önerisinde bulunduğu bildirildi. Yunan basınına göre, Başbakan Yorgo Papandreu, öneriyi nezaketle geri çevirdi

Atina'da yayımlanan Elefteros Tipos gazetesinin, 1 Nisan şakası olarak yayımladığı "Atina'nın AB ve IMF'den para istemesine gerek kalmadı. Yardımı Türkiye yapacak" yazısının deyim yerindeyse mürekkebi kurumadan, Türkiye'nin gerçekten Yunanistan'a yardım elini uzattığı ortaya çıktı. 1 Nisan 2010 tarihinde yayımlanan haberde, "Türkiye'nin 20 milyar euro değerinde Yunan tahvillerini yüzde 2.5 gibi çok düşük faizle satın almayı kararlaştırdı. Yunanistan'ın gerek AB gerekse Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) mali yardım istemesine gerek kalmadı, nitekim ekonomik destek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sunuldu" ifadelerine yer verilmişti.

TEKLİFİ TA NEA DUYURDU

Bu kez Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, dünkü sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya, ''Yunanistan'a mali yardım yapma önerisinde bulunduğu'' öne sürüldü. Yunan gazetesi, geçen hafta Başbakan Erdoğan ile Papandreu arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, ''Başbakan Erdoğan'ın Yunanlı karşıtına mali yardım yapma fikrini resmen dile getirdiğini, ancak önerinin Papandreu tarafından nezaketle reddedildiğini'' savundu. Haberde, diplomatik kaynakların, ''Türkiye'nin, Yunanistan'a ekonomik yardım düşüncesiyle bu konunun ayrıntılarının ele alınması için, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın bir Atina ziyareti yapması yolundaki haberlerin son günlerde Türk medyasında yer aldığını, ancak gerçekle ilgisi bulunmadığını'' kaydettikleri belirtildi. Gazete, aynı kaynakların, Bağış'ın, Türkiye ile Yunanistan arasındaki Yüksek İşbirliği Komisyonu görüşmeleri çerçevesinde, Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretinden bir gün önce diğer ilgili bakanlarla birlikte Yunanistan'a gelmesi olasılığı olduğunu da ifade ettiklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN