Deniz otobüsleri elde kaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, eski başkan Menderes Türel zamanında alınan üç deniz otobüsü ile daha önce planlandığı gibi Kemer-Antalya arasında seferler yapılamayacağını, ancak bu deniz otobüslerinden hangi amaçla yararlanılacağına da henüz karar verilemediğini söyledi.

Halen Kaleiçi Yat Limanı'nda bağlı bulunan Termessos, Olimpos ve Aspendos adlı deniz otobüslerini inceleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aktekin, beraberindekilerle birlikte Aspendos adlı deniz otobüsüyle denize açılarak, Lara'ya doğru yaklaşık 20 dakikalık bir tur yaptı.

Kaleiçi'ne dönüşte durum değerlendirmesi yapan Aktekin, teknelerin Antalya Körfezi için ideal deniz taşıtları olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Çünkü Antalya Körfezi, açık bir körfez. Dalgası bol olan bir deniz. Poyraz var ve bugünkü güzel havada bile dalga etkisini hissettik. Tekne çok sarsıldı. Özellikle meltem ile oluşan dalgalarda bu teknelerden verim almak zor görülüyor. Bu teknelerle, daha önce planlandığı gibi Kemer-Antalya seferi yapılamaz ama bunlar da burada böyle duramaz.''

Teknelerle ilgili birkaç fikri değerlendirdiklerini bildiren Aktekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yakın çevredeki turistik merkezlerden buraya yolcu getirebilir ama bunun için ciddi bir altyapı eksikliği var, onların tamamlanması lazım. Örneğin iskeleler yapılmalı. Ama bu da sadece yaz aylarında yapabilir. Deniz otobüsleri kışın dalgalı denizde pek sefer yapılabilecek gibi görünmüyor. Deniz otobüsleri belki de kruvaziyer gemileriyle gelen yolcuların limana transferinde kullanılabilir. Bir diğer düşüncemiz ise yurt dışındaki örneklerde olduğu gibi kıyı boyunca turistik tur yaptırılması.''

MÜŞTERİ ARIYORUZ

3 teknenin Marmaris ve Bodrum gibi koylardan oluşan yerlerde verimli olabileceğine dikkati çeken Aktekin, Antalya için uygun olmadığını ama Bodrum gibi çok sayıda koyları bulunan turistik bölgelerde kullanılabileceğini dile getirdi. Genel Sekreter Mehmet Aktekin, şöyle konuştu:

''Bodrum'da bu tekneler güzel iş yapabilir. Çok sayıda koy var, o koylar arasında yolcu taşımacılığı yapabilir. Ama burada sadece Kemer ile Antalya arasında taşımacılık yapabilirsiniz. Bu teknelerle de Kemer 1 saat. Karadan ulaşım daha yakın. Bunun yakıt gideri bir seferde 300 lira civarında. İçinde 42 yolcu olacak. Bilet fiyatı ne olacak?''

Tekneleri başka bir kıyı şehrine satmanın da gündemlerinde olduğunu söyleyen Aktekin, ''Müşteri arıyoruz. Özele de kamuya da gidebilir'' diye konuştu.

Teknelerden bir tanesinin maliyetinin 1 milyon 80 bin TL civarında olduğunu kaydeden Aktekin, ''Üretici firmaya borçluyuz. Henüz borcunun çok az bir miktarını ödeyebildik. Deniz otobüsleri için alınan kredi başka yere harcanmış. Deniz otobüsleriyle ilgili tablo şimdilik karamsar'' dedi.

BİZE ULAŞIN