'İstanbul-Ankara yolcusu kalmasın'

Kısa pisti olan 8 ilde dolmuş uçak seferleri başlıyor. Pervaneli uçaklarla ilk seferler İstanbul, Ankara, Antalya, Tokat, Denizli, Nevşehir, Zonguldak ve Siirt illeri için gerçekleştirilecek

Şehir şehir dolaşıp yolcuları büyük şehirlere taşıyacak dolmuş uçaklar için izin çıktı. Ulaştırma Bakanlığı'nın Dolmuş Uçak Projesi için ilk izin Borajet'e verildi. Borajet, büyük gövdeli uçakların sefer yapamadığı kısa pisti olan havaalanlarına pervaneli uçaklarıyla sefer yapacak. 66 yolcu kapasiteli ATR72-500 tipi 3 turboprop (pervaneli) uçak getiren Borajet, tarifeli ve tarifesiz seferler için Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) "Bölgesel Havacılık İşletme Ruhsatı" aldı. Borajet, 15 gün içinde eğitim uçuşları ve uçuş programını tamamlayıp seferlere başlayacak. Borajet, pervaneli uçaklarıyla birkaç şehirden aldığı yolcuları İstanbul ve Ankara'ya taşıyacak. Diğer şirketler iki nokta arasında doğrudan uçuş seferleri yaparken Borajet, birden fazla şehre inerek yolcuları toplayacak. Örneğin, Tokat'tan kalkacak uçak, önce Zonguldak'a inecek. Bu şehirde inmek isteyen yolcuları bırakacak ve Zonguldak'tan İstanbul'a gitmek isteyen yolcuları da alıp Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçacak.

2 ŞİRKET RUHSAT ALDI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Palmali Havacılık ve Rec Havacılık şirketlerine hava taksi ruhsatı verdi. Daha önce genel havacılık işletme ruhsatı bulunan Palmali Havacılık, 4 iş jeti ile hava taksi işletmeciliğine başlayacak. Ankara merkezli Rec Havacılık da, ön izin sürecindeki çalışmalarını tamamladı ve hava taksi işletme ruhsatı aldı. Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde işadamları için alternatif ulaşım aracı olmanın yanı sıra fotoğraf ve film çekimi, geziler ve turlar, hava ambulansı gibi konularda da hizmet veren hava taksi şirketlerinin sayısı, 61'e yükseldi. Halen Türkiye'de bir bölümü lüks iş jetlerinden oluşan 261 hava taksi hizmeti veren uçak bulunuyor. 2009 yılında hava taksi işletmeleri 34 yeni uçağı filolarına kattı.

Nerelere uçacak?
İşte Borajet'in uçuş yapacağı güzergâhlar:
S.Gökçen-Tokat-S.Gökçen
S.Gökçen-Zonguldak-Tokat
Tokat-Zonguldak-S.Gökçen
Ankara-Tokat-Ankara
Ankara-Siirt-S.Gökçen
S.Gökçen-Siirt-Ankara
Ankara-Denizli-Ankara
Antalya-Nevşehir-S.Gökçen
S.Gökçen-Nevşehir-Antalya
Antalya-Denizli-S.Gökçen
S.Gökçen-Denizli-Antalya


BİZE ULAŞIN