İzlanda çöküş sinyalleri veriyor

İzlanda, 14 Nisan'da patlayan volkanla dünya genelinde etkili olan havayolu krizine sebep olurken, ülkede şimdi de ekonomik kriz sinyalleri görülüyor.

Yaşanan yanardağ patlamasından sonra turizm gelirlerinin büyük oranda düşeceğinin tahmin edildiği ülkede, önceki gün iki banka iflas etti. İzlanda hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iflas haberlerini doğruladı ve bankaların devlet kontrolüne geçtiğini bildirdi.

2008 yılının Ekim ayında kameraların karşısına geçen İzlanda Başbakanı Geir Haarde, ülkenin iflasın eşiğinde olduğunu açıklamıştı. İzlanda ekonomisi neredeyse trampa (takas) sistemine dönmüş, üretim çok düşük olduğu halde borçlanma hat safhadaydı. Buna bir de bankaların aşırı para kazanma hırsı eklenince, ülke ekonomisi bir anda kendini iflas batağında yüzer halde buldu. Benzer bir gelişme bugünlerde de yaşanıyor. Volkan patlamasıyla bütün Avrupa'nın hava trafiğini felç eden İzlanda, kendi içerisinde yeni ekonomik sorunların doğmasına da sebep oldu. Önceki gün 'Keflavik' ve 'Byr' isimli iki banka iflas ederek devlet kontrolüne geçti. Bankaların, kredi sahiplerinin, kredilerin yeniden yapılandırılmasına yanaşmaması nedeniyle iflas ettikleri açıklandı. Devlet kontrolüne geçen bankaların ülke genelinde toplam 400 çalışanı var.

2008 yılındaki mali krizde İzlanda devleti ülkenin en büyük 3 bankası başta birçok mali kuruluşu devlet kontrolüne almak zorunda kalmıştı.

BİZE ULAŞIN