Rekabeti çiğneyen patron 'gizlilik' talep edemeyecek

Rekabet Kurumu rakibini ezen patronun gizlilik talebini yeni tebliğ sonrası dikkate almayacak

Rekabet Kurumu, inceleme kapsamına alınan kartellerin 'ticari sır' zırhına sığınmasının yolunu kapattı. Rekabete aykırı davranışları mercek altına alınan şirketler, kendilerinden talep edilen belgeler için 'sır' diyemeyecek. Rakibini ezen patronun gizlilik talebi de dikkate alınmayacak.

HER BELGE SIR DEĞİL

Bilanço ve faaliyet raporlarında yer alan bilgiler üzerinden 5 yıl geçtikten sonra sır olmaktan çıkacak. Tebliğe göre, gerek görüldüğünde şirketler Kurum'a çağrılarak, kendilerinden elde edilen evraklarla ilgili ticari sır taraması yapmaları istenebilecek. Rekabet Kurumu, kamu ve özel menfaat dengesini gözeterek sır kapsamındaki belgeleri açıklayabilecek. Tebliğde, şirketlerin, gizlilik talep edilen belgelerin tümünün ticari sır niteliğinde olduğu yönündeki beyanların kabul edilemeyeceği vurgulanarak, şöyle denildi: "Gizlilik talebi yoksa bilgi ve belgelerin ticari sır içermediği kabul edilir. Şirketlerin kredi ve nakit durumu, faaliyet stratejisi, hammadde kaynakları, fiyatlandırma politikaları, pazar payları, müşteri ağları gibi bilgiler sır olarak kabul edilir. Açıklanması halinde teşebbüs veya rakiplerinin zarar görme ihtimali olsa da, rekabet hukukunun ihlali niteliğindeki sözleşme, anlaşma, uzlaşma ve eylemler sır sayılmaz."

Ticari sır 5 yıl içinde bitecek
Tebliğe göre bilanço ve faaliyet raporlarında yer alan bilgilerin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra sır olmaktan çıkacak. Bununla birlikte şirketlerin sır olarak beyan ettikleri bilgiler saklanamayacak.

BİZE ULAŞIN