Yunanistan AB ile IMF'ye teslim oldu

Ağır borç krizi içindeki Yunanistan, AB ile IMF'nin önerdiği 45 milyar euroluk acil destek mekanizmasının işletilmesi için resmen talepte bulundu. Atina yardımın ilk diliminin 19 Mayıs'tan önce serbest bırakılmasını bekliyor

Bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.27'sine değil 13.6'sına denk geldiği ortaya çıkan Yunanistan, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) resmen mali yardım talebinde bulundu. IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan temsilcilerle Yunan yetkililer çarşamba günü başkent Atina'da kurtarma paketinin ayrıntılarını görüşmek üzere bir araya gelmişti. Müzakerelerin 10 gün kadar sürmesi bekleniyordu.

ALMANYA ONAYI HIZLANDIRACAK

Başbakan Yorgo Papandreu dün halka hitaben yaptığı televizyon konuşmasında, maliye bakanlığına yardım talebi için gerekli direktifleri verdiğini söyledi. Ancak piyasalar ilk aşamada beklenen olumlu tepkiyi vermedi. Euro/dolar paritesi yüzde 0.5 değer kazanarak 1.3362'a çıkarken, Yunanistan ile Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri arasındaki getiri farkı 611 baz puandan 525 baz puana indi. Atina borsası günü yüzde 0.15 kayıpla tamamladı. Uzmanlar 45 milyar euronun ancak bu yılı kurtarabileceğini ileri sürüyor.

ANKARA YARDIM ÖNERMEDİ

Yunanistan'a yardım planına göre, euro bölgesi ülkeleri Yunanistan'a, yüzde 5 faiz oranıyla 30 milyar euro ve IMF ise 15 milyar euro olmak üzere toplam 45 milyar euro yardım sağlaması bekleniyor. Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinou ise yardımın ilk diliminin 19 Mayıs'tan önce serbest bırakılmasını beklediklerini kaydetti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, pazartesi günü bir toplantı yaparak, mali yardımın parlamentodan hızlıca onay alması için çaba göstereceğini açıkladı. Ta Nea gazetesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya "ekonomik yardım" önerisinde bulunduğu yönündeki iddialar Başbakanlık tarafından yalanlandı.

Kahn: Kredi vermeye hazırız
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss- Kahn, Yunanistan'ın Euro Bölgesi- IMF yardım mekanizmasını harekete geçirme isteğini hızlı şekilde karşılamaya hazır olduklarını söyledi. IMF-Dünya Bankası toplantıları için Washington'da bulunan Yunanistan Maliye Bakanı George Papaconstantinou'nun bugün IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile görüşmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN