Bankacılık vergisi batık temizliğinde kullanılacak

Dünyanın en gelişmiş yirmi ülkesinin üyesi olduğu G-20 toplantısının önemli gündem maddelerinden birisi de Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz oldu

ABD'nin başkenti Washington'da bir araya gelen G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, dünya ekonomisinin, yıllardan beri görülen en kötü resesyondan, beklenenden daha hızlı şekilde toparlanmakta olduğunu bildirdi. Türkiye' yi Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın temsil ettiği toplantının sonunda yayımlanan ortak bildiride Yunanistan'daki borç krizine doğrudan atıf yapılmazken, "Küresel toparlanma, büyük ölçüde G-20'nin eşi görülmemiş ve uyumlu politikaları sayesinde, önceki beklenenden daha iyi şekilde ilerliyor" ifadesi kullanıldı.

GÜVEN SUİSTİMAL EDİLDİ

Sonuç bildirgesinde açıkça atıfta bulunulmasa da Yunanistan Krizi'nin de geniş bir şekilde masaya yatırıldığı ortaya çıktı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Yunanistan'ın içinde bulunduğu mali krize uluslararası toplumun gösterdiği duyarlılığın memnuniyet verici olduğunu söylerken Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty daha sert konuştu. Flaherty, Yunanistan'ın mali piyasaların güvenini kötüye kullandığını ve kamu maliyesini düzeltmek için güvenilir bir strateji geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi. Flaherty, G-20 ülkelerinin Yunanistan ile IMF arasında reform paketi üzerindeki müzakereleri yakından takip ettiğini söylemeyi de ihmal etmedi.

Küresel vergi liderlere kaldı

DÜNYANIN en büyük ekonomisine sahip ülkelerin finans liderlerini bir araya getiren toplantıda, IMF'nin bankalara yeni vergiler getirilmesi teklifi de ele alındı. Ortak bildiride, bankaların, bankacılık sistemini onarmak amaçlı devlet müdahalelerinin masrafını karşılama doğrultusunda "adil ve önemli katkı" sağlamalarının yollarının bulunması için ülkelerin birlikte çalışacağı belirtildi. Kanada'da Haziran ayında yapılacak G-20 zirvesine katılacak liderlere bu konuda bir planın sunulması amaçlanıyor. Bankalara yeni vergiler getirilmesi fikrine Kanada karşı çıkarken ABD ve İngiltere ise bu tür politikaları destekliyor.

Komşunuz yanıyorsa görmezden gelemezsiniz
TOPLANTIYA
katılan bakanlar, borç sorunlarının AB ya da dünya ekonomisini tehdit etmesine izin veremeyecekleri mesajını verirken, İtalya Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti, "Eğer komşunuzun evinde yangın çıkmışsa, küçük bir ev bile olsa ya da olaydan komşunuz kabahatli da olsa, bu yangını görmezden gelemezsiniz. Elinizde varsa yangın söndürücü kullanmanız iyi olur ve bizim var. Yoksa bu yangın sizin evinize de yayılır" diye konuştu. AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Avrupalı yetkililerin Yunanistan'a yönelik programla ilgili çalışmaları mayıs ayı başında tamamlamayı beklediğini bildirdi.

BİZE ULAŞIN