Chery, topu Maliye'ye attı

Mermerler Otomotiv Başkan Yardımcısı Murat Mermer, Chery'nin Türkiye'de kuracağı fabrikanın yerinin Maliye Bakanı Şimşek ile yapılacak görüşmede belli olacağını söyledi

Pazartesi 26.04.2010
Güncelleme: Pazartesi 26.04.2010
ABONE OL
Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli otomobil markalarından Chery'nin Türkiye'deki yıllardır bitmeyen rüyasına ilişkin son değişiklik açıklamanın yapıldığı yer oldu. Mermerler Otomotiv Başkan Yardımcısı Murat Mermer, Çin'de yaptığı açıklama yıllardır Sakarya Karasu'da fabrika kurulacağı haberleri ile başlayan ve daha sonra yatırımın başka illere kaydırılabileceği açıklamaları ile yılan hikâyesine dönen yatırım projesinde sona yaklaşıldığını söyledi. Mermer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le haftaya yapacakları görüşme sonunda projenin netlik kazanacağını söyledi.

"BU İŞ YÜZDE 1 MİLYON OLACAK"
Mermer, "Son aşamada, başta Sakarya olmak üzere Eskişehir ile birlikte iki yer üzerinde duruyoruz. Bu iki yer ile ilgili de Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'le önümüzdeki hafta bir toplantımız olacak. Özel yatırım olarak değerlendirilen ve devlet tarafından çıkartılan kanunla ilgili görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Yatırım konusundaki pürüzleri gidermek için haftada en az bir günü Ankara'da geçirdiklerini ifade eden Mermer, sorunların birer birer aşıldığını söyledi. Mermer, "Yüzde 1 milyon bu iş oluyor, bu konuda iddialı konuşuyorum. Bu projeyi gerçekleştirerek tarihi İpek Yolu'nu tekrar oluşturup Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağız" diye konuştu. Yatırımın hangi ilde olacağı kadar özel teşvik kapsamında nelerin sağlanacağı konusunda birçok noktanın açığa kavuşturulması gerektiğini söyleyen Mermer, "Bu konuda son ve en yetkili ağız Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek. 500 milyon dolarlık yatırımdan söz ediyoruz ve özel verilen farklılıklar var, bunların hükümet tarafından ortaya konmasını bekliyoruz" dedi.

'ARAZİ TAHSİS BELGESİ ALDIK SIRADA ÇED RAPORU VAR'
Yatırımın gecikmesinin çeşitli nedenleri olduğunu söyleyen Mermer, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na arsa ile ilgili müracaat yaptıklarında kendilerinden Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu istendiğini belirtti. Mermer, "Arazinin tapusu istendi ve biz bu tapuyu veremedik çünkü tapuyu alabilmek için de ÇED raporu isteniyor. İki bakanlık arasında bir olay vardı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, arazinin tahsis belgesini verdi, şimdi ÇED raporuyla ilgili çalışmayı yapacağız" dedi.

'YATIRIMIN YERİ DEĞİŞEBİLİR'
Fabrika yapılmasını düşündükleri Karasu'daki arazinin ortasında bataklığın inşaat maliyetine 150 milyon dolarlık ek yük getirdiğini belirten Mermer, "Bazı koşullar gerçekleşmezse bu, yatırımın gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez ama yatırımın yerini değiştirebilir" diye konuştu.

13 yeni model tanıtacak
2010'da iç ve dış pazardaki toplam satış hedefi 1 milyon.
Dünyada toplam 13 üretim noktasına sahip.
Dünya çapında 11 fabrikanın yapım çalışmaları devam ediyor.
2010'da 13 modelin lansmanı yapılacak.

MOTOR VE ŞANZIMAN ÇİN'DEN
Fabrikanın Türkiye'de kurulması halinde motor ve şanzımanın Çin'den getirileceğini kaydeden Mermer, Türkiye'de kurulması planlanan fabrikanın ilk yılda 20 bin araç üretmeyi hedeflediğini, 5 yıl içinde de üretim kapasitesinin 100 bine çıkarılacağını söyledi. Mermer, Türkiye'de üretimin fiyatları en az yüzde 17 düşüreceğini savundu.

'TÜRKİYE STRATEJİK NOKTAMIZ'
Türkiye'nin Chery için çok önemli bir pazar olduğunu, buradan Avrupa'ya açılmayı hedeflediklerini söyleyen Chery Başkan Yardımcısı Zhou Biren, "Türkiye, Avrupa'daki en önemli stratejik noktamız. Bu yüzden bu yatırımı çok özel bir durum olarak incelemekteyiz. Mermerlerle birlikte birkaç yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz" dedi.