Devran döndü, Türkler satın alacak Yunan şirketi arıyor

Kıyılarda kültür balıkçılığının yasaklanması nedeniyle yaşadıkları sıkıntıyı atlatan Türk balıkçılık sektöründe güçlü olanlar yeni çiftlik ve firma satın almaya hazırlanıyor

Son yıllarda Türkiye'de çok sayıda balık çiftliği satın alan ve balık çiftliklerinin üçte birini elinde tutan Yunan firmalar, şimdi de Türk firmaları tarafından takibe alındı. Yunanistan'ın yaşadığı ağır borç krizinden olumsuz etkilenen Yunan balıkçıları, Türk firmalarının yeni gözdesi oldu. Kılıç Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, Yunanistan da dahil olmak üzere yeni satın almalara sıcak baktıklarını açıkladı. Ege kıyılarında faaliyet gösteren bir şirketi satın almak için çalışmaların son aşamaya geldiğini, onay için Rekabet Kurulu'na başvurduklarını belirten Kılıç, şirketin ismini henüz açıklamak istemediklerini söyledi. Özellikle ekonomik kriz nedeniyle Yunan balıkçıların sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Kılıç, "Bu sektör içinde Yunan firmalarının el değiştirebileceğini düşünüyoruz. Ancak Yunan firmaları çok ağır borç yükü altında olduğu için şimdilik satın alacak bir firma göremiyoruz" dedi.

KÖTÜ GÜNLER BİTTİ

Sektörün ağır bır süreçten geçtiğini dile getiren Kılıç, "Artık kötü günlerin sonuna geldik. Hızlı bir ivme ile balıkçılığın büyüyeceğini düşünüyoruz. Fiyatlar 2010-2011 döneminde tavan yapacak. Şu an levrek ve çipurada ortalama fiyat 2.70 eurodan 5 euroya ulaştı. Beklentimiz 6 euronun üzerine çıkması. Kapasitedeki düşüşe rağmen cirolarımız artıyor. Bu gelişme sadece Türkiye için değil tüm Akdeniz ülkeleri için geçerli. Kılıç'ın yıl sonundaki konsolide cirosunun 240-250 milyon liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bunun 80-100 milyon dolarının ihracattan geleceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu. Kırmızı et fiyatının yükselmesinin de balığa talebi artırdığını belirten Kılıç, "Kırmızı ette fiyatların bu kadar artması iyi değil. Kıtlık yaratıldı ve fiyatlara yansıtıldı. Fiyatların artması ile birlikte kırmızı ete girişler artacak. Ancak fiyatlar hızlı arttığı gibi hızlı da düşebilir. Kırmızı ete yatırımı tavsiye etmiyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE HANGİ YUNAN FİRMALARI FAALİYETTE
Selando Türkiye'nin 3. büyük firması. Foça ve Bodrum'da iki çiftliği var.
Ada Su Ürünleri'nin yüzde çoğunluk hissesi Hellenic firmasının.
Yunan Nireus'un Seferihisar'da çiftliği, Umurlu'da yem tesisi var var.

BİZE ULAŞIN