Dolandırıcılara dikkat!

Rize'de bir kadın, cep telefonuna ünlü bir içecek firmasının başlattığı kampanyadan 35 bin lira kazandığı yönünde mesaj gönderilerek dolandırıldığını iddia etti.

Özel şirkette çalışan Zeynep Telli (35), gazetecilere yaptığı açıklamada, cep telefonuna ünlü bir içecek firmasının başlattığı kampanyadan 35 bin lira kazandığı yönünde ''Değerli abonemiz 35 bin lira büyük ikramiye kazandınız'' mesajı geldiğini belirtti.

Mesajın geldiği numarayı aradığını ifade eden Telli, şunları söyledi:
''Bu kişi beni daha sonra arayarak kampanyada kazandığım parayı hesabıma yatırabilmeleri için ilgili bankanın önüne gitmemi istedi. Burada bana telefonla yapmam gerekenleri söyledi. Ben de aynen uyguladım. Yaklaşık 2 saat boyunca 5 ayrı bankada kredi kartlarım ve maaş hesabım üzerinde işlem yaptık. Daha sonra hesap limitlerimin yetersiz olduğu söylenerek kendi hesabıma bin lira yatırmamı istediler. Arkadaşımdan borç alarak yatırdım. Kazandığım paranın hesabıma bir gün sonra yatacağını ve cep telefonuma mesajla şifre göndereceklerini söyleyerek telefonu kapattılar.''

Arkadaşının kendisini uyardığını kaydeden Telli, ''Cep telefonuma 2 saat geçmesine rağmen mesaj gelmeyince arkadaşım dolandırılmış olabileceğimi söyledi. Beni arayan numarayı tekrar arayınca kapalı olduğunu anladım. Kredi kartlarımın iptali için müracaat ettiğimde kredi kartı hesaplarımdan ve maaşımdan toplam bin 600 lira çekildiğini fark ettim'' diye konuştu.

Bu tür dolandırıcılık olaylarını çok duyduğunu ancak başına geleceğini hiç tahmin etmediğini belirten Telli, ''Kızımın ısrarları sonrası bana mesaj atan numarayı arayınca bunları yaşadım. Benim düştüğüm bu duruma kimse düşmesin'' dedi.

Telli, açıklamanın ardından, kameraların önünde, kendisini dolandırdığını öne sürdüğü kişileri aradı. Telefon görüşmesini hoparlörden gazetecilere dinleten Telli, parasının iade edilmesini istedi. Telefonu açan erkek, konuyla ilgili bir kişinin kendisine küfür ettiğini, bu nedenle Telli'nin ikramiye hakkını kaybettiğini söyleyerek telefonu kapattı.

Zeynep Telli, konuşmanın ardından İl Emniyet Müdürlüğüne şikayetçi oldu, daha sonra Rize Adliyesine giderek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

BİZE ULAŞIN