Et ithalatına izin

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Et ve Balık Kurumuna canlı hayvan ve et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıkladı.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, et fiyatlarında son günlerde meydana gelen spekülatif fiyat artışlarının dengelenmesi amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlarla sürdürülen çalışmalar sonucunda, Et ve Balık Kurumu'na canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesi için gerekli belgelerin bugün itibariyle verildiğini bildirdi.

Et fiyatlarındaki artışın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilgili bakanlara talimat vermiş ve gerekenin yapılmasını söylemişti. Hükümet bugün ilk adım atıldı ve Et - Balık Kurumu'na canlı hayvan ve et ithal etme ve piyasaya sürme yetkisi verildi.

''İTHALATLA FİYATLAR 12 LİRAYA KADAR DÜŞER''

Bursa Kasaplar Odası Başkanı ve Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, vatandaşın et yemesi gerekiyorsa kemiklisinin kilosunun 12 liraya kadar düşmesi gerektiğini söyledi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alınan kararla Et ve Balık Kurumunun canlı hayvan ve et ithalatı konusunda yetkilendirildiğini, bu durumda ithalat yapılacağını kaydetti.

Daha önce söyledikleri gibi et ithalatına kesinlikle karşı olduklarını ifade eden Yıldız, canlı hayvan ithalatı ile bu sorunun çözülmesi taraftarı olduklarını bildirdi.

İthalatın devlet güvencesiyle yapılacağını vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

''Eğer bu pahalı getirilirse anlamı olmaz. Hangi ülkede ucuzsa o ülkeden getirilirsin. Et ithalatı yapılacaksa kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyacına yönelik gerçekleştirilsin. Yunanistan, Romanya, Ermenistan ve Almanya gibi ülkelerde kemikli etin kilosu 4 avro ve altında fiyattan satılıyor. Ucuz ülkelerden hayvan ithalatı yapılırsa fiyatlar geriler. Vatandaşın et yemesi gerekiyorsa kemiklisinin kilosu 12 liraya kadar düşmeli.''

-PAZARDA HAYVAN ALIM-SATIMI DURDU-

Yıldız, bu sürecin fazla uzun sürmeyeceğini et fiyatlarının önümüzdeki kısa sürede düşmeye başlayacağını ifade ederek, ''Canlı hayvan ithalatı ile fiyatlar 12 liraya kadar düşer. Biz de 24 liraya sattığımız kıymayı 15-18 liraya satarız. Böylece vatandaş ete ulaşmış olur'' dedi.

İthalat yapılacağı haberlerinden sonra kasaplar ve besiciler arasında hayvan alım-satımının durduğunu belirten Yıldız, ''Hayvan pazarları sessizliğe büründü. Herkes sonucu bekliyor. Fiyatlar çok yüksek. Geçen hafta kestirdiğimiz danayı satamadık'' diye konuştu.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI EKER: ARADA BİRİLERİ SPEKÜLASYON YAPIYOR

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarındaki artış konusunda, ''arada birilerinin spekülasyon yaptığını'' belirterek, ''Amacımız aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertaraf etmek'' dedi.

TBMM Kulisinde gazetecilerin, et ithalatı konusunda sorularını yanıtlayan Eker, Et ve Balık Kurumu'na, et piyasasıyla ilgili tedbirleri alması ve piyasayı düzeltmek için düzenleme yetkisi verildiğini bildirdi.

Asla üreticiye zarar verecek bir uygulama yapmayacaklarını belirten Eker, ''amacımız, aradaki spekülatörlerin zararlı tesirlerini bertarafa etmektir'' dedi. Üreticiye zarar veremeyeceklerini dile getiren Bakan Eker, şunları söyledi:

''Arada birileri spekülasyon yapıyor, üretici dışında... Tüketiciye zarar veriyorlar, üreticiye de zarar veriyorlar. Yani böyle bir arada bir zümre türedi. Onlar var. Bizim hedefimiz onlar. Onların vereceği zararı bertaraf etmek. Burada doğru konuşacağız. Perakendeye bir günde yansımaz bu iş. ama toptan et fiyatlarını etkiler, kesimleri etkiler. Şu anda psikolojik olarak ortam bunu etkiliyor.''

Eker, alınacak tedbirlerin perakende et fiyatlarına ne zaman yansıyabileceği sorusuna ise ''makul bir sürede olur'' yanıtını verdi. Bu konunun 2-3 gündür konuşulduğunu anlatan Bakan Eker, ''Dolayısıyla bu iş öyle akşamdan sabaha olacak bir şey değil, biraz gerçekçi olacağız'' dedi.

Geçen pazar günü bütün sektörü toplayarak ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını anlatan Eker, ''Hepsi de bizim tezimizin doğru olduğunu kabul etti yani mutabık kaldık. Ne kadar besi materyali olduğunu biz biliyoruz. Böyle midir' diyorum, 'evet böyledir' diyorlar. Peki ne istiyorsunuz? Birileri diyor arada 'daha çok kar edelim.' Mesele bu...'' diye konuştu.

"ET VE BALIK KURUMU PİYASAYA 15 TL'DEN ET SUNARSA ÜRETİCİYİ KURTARIR"

Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz da, Et ve Balık Kurumu'nun 15-16 TL arasında piyasaya et sunabileceğini belirterek, 15 TL'nin üreticiyi kurtaracağını söyledi.

Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, et fiyatlarını değerlendirdi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in sektör temsilcileri ile geçtiğimiz günlerde bir araya geldiğini belirten Yavuz, et ithalatını kendisinin önerdiğini söyledi. Et fiyatlarındaki artışın yeni olmadığını, bir buçuk senedir et fiyatlarında artış yaşandığını dile getiren Yavuz, 2002'den bu yana et fiyatlarının enflasyon ile orantılı olmadığını ve en sonunda et fiyatlarında patlama yaşandığını kaydetti. Et ve Balık Kurumu'nun 19 bin ton civarında ithalat yapabileceğini kaydeden Yavuz, Et ve Balık Kurumu'nun piyasaya müdahalesinin üreticilere darbe vurmaması gerektiğini söyledi.

İthalatın belirli kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğini vurgulayan Yavuz, "İthalat sınırları aşarsa fiyat patlar. Dengeli bir politika izlenmeli" dedi.

Et ve Balık Kurumu'nun piyasaya 15-16 TL arasında et sürerek fiyat istikrarı sağlayabileceğini ifade eden Yavuz, 15 TL'nin üreticiyi kurtaracağının altını çizdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra piyasada panik başladığını kaydeden Yavuz, açıklamadan sonra piyasada et fiyatlarında 1 TL'lik bir kırılma yaşandığını söyledi. Yavuz, ithalatın geçici bir çözüm olduğunu, orta ve uzun vadeli çözümler bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

''POPÜLİST BİR YAKLAŞIM''

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Mehmet Alkan ise Dış Ticaret Müsteşarlığının canlı hayvan ve et ithalatı konusunda Et ve Balık Kurumuna (EBK) yetki vermesi kararına ilişkin olarak, ''Popülist bir yaklaşımla en üst düzeyde et ithalatının tekrar gündeme getirilmesi ve bu konuda ilgili Bakana talimat verilmesi, tüm üreticiler ile birlikte biz Türk Veteriner Hekimleri Birliğini de endişeye sevk etmiş ve hayal kırıklığına uğratmıştır'' dedi.

Alkan yaptığı yazılı açıklamada, Dış Ticaret Müsteşarlığının canlı hayvan ve et ithalatı konusunda Et ve Balık Kurumuna (EBK) yetki vermesi kararını değerlendirdi.

Mevcut et fiyatlarını spekülatif fiyat artışı olarak değerlendirmek kadar yanlış bir yaklaşım olamayacağını ifade eden Alkan, et ithalatı kararının ''popülist'' bir yaklaşımla alındığını öne sürdü.

Alkan, et fiyatlarının yüksek olmasının nedeninin uygulanan yanlış hayvancılık politikaları ve küçük baş hayvan başta olmak üzere arz eksikliğinden ileri geldiğini savundu.

Et ithalatının hayvancılığın gelişmesine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini iddia eden Alkan, şöyle dedi:

''İthal et, halk sağlığımız ve hayvan sağlığımız açısından önemli riskler ortaya koyacak. Hiçbir ülke kaliteli etini ihraç etmek istemez, kesim öncesi ve kesim sonrası veteriner hekim muayeneleri ile ilgili bilgi sahibi olmadığımız etlerin kalitesi ve sağlığı konusunda emin olmamız mümkün değildir.''

Alkan, hayvancılığın siyasi mülahazalardan uzak bir devlet politikası şeklinde ele alınmasını gerektiğini belirterek, hükümetten et ithalatına başlamadan son vermesini, 2011 yılının ''hayvancılık Yılı'' olarak ilan etmesini istedi.

BİZE ULAŞIN