Et sektörüne 'fiyatları düşür' baskısı

Başbakan Tayyip Erdoğan, bir yılda iki katına çıkan et fiyatları için yumruğu masaya vurdu. Bunun üzerine Tarım Bakanlığı, Et ve Balık Kurumu, Maliye Bakanlığı ve Rekabet Kurumu harekete geçti

Başbakan Erdoğan'ın, "Ben vatandaşlara 30 liradan kıyma yedirmem. Bu sorunu hemen çözün" talimatının ardından, ekonomi kurmayları hafta sonu da et konusu ile ilgili görüşmek üzere mesai yaptı. Tarım Bakanlığı ilgili bakanlık uzmanlarıyla birlikte, et ve canlı hayvan ithalatı için detaylı bir pazar araştırması yaptı. Buna bağlı olarak sağlıklı canlı hayvan ve et ithali için orta, düşük, yüksek riskleri içeren kapsamlı bir rapor hazırlanıyor. Tarım Bakanlığı, uluslararası piyasalarda et fiyatlarının artacağı endişesiyle bu çalışmayı sessizce tamamlamayı planlıyor.

ET VE BALIK KURUMU DEVREDE
Tarım Bakanlığı yetkilileri, Et ve Balık Kurumu aracılığıyla da et fiyatlara müdahale edilebileceğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Hangi ülkelerden alım yapılacağı konusunda titiz bir çalışma yürütülüyor. Hastalıklı hayvan ya da et riskleri göz önünde bulundurmak zorundayız. Yeni stratejimizi büyük bir ihtimalle haftaya açıklayacağız. Uluslararası piyasalar bizi izliyor. Piyasalardaki fiyatların artmasına neden olmamalıyız. Her türlü maliyeti hesaplıyoruz. Örneğin AB üyesi ülkelerden et ithalatı yapmıyoruz. Bu ülkelerden sığır ithal edebiliriz. Maliyeti düşük olacak."

REKABET İNCELEMESİ
Rekabet Kurumu da, et fiyatlarındaki hızlı yükselişte rekabet ihlali bulunup bulunmadığını incelemeye aldı. Kurum, et sektöründeki firmaları mercek altına aldı. İlk incelemelerde üretici firmalar arasında anlaşma yönünde ilişkiler olduğu saptandı. Sektörel bazda başlatılan incelemeler firmalar nezdinde devam edecek. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da, Başbakan'ın talimatı üzerine et ithalatı için kolları sıvadı. Çağlayan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görütşmesinmde birtaç gün içinde et ithalatının yolunun açılacağını söylediği öğrenildi. Spekülatif kazançlara izin verilemeyeceğini belirten Bakan Çağlayan, fiyatlar makul düzeye ininceye kadar ithalat yolunun tercih edilmesini önerdi. Maliye Bakanlığı da et piyasasındaki denetimleri artırdı.

MALİYE DE GÖZETLİYOR
Maliye Bakanlığı, canlı hayvan ticareti, et entegre tesisleri ve besicileri incelemeye aldı. Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi dairesi başkanlıklarına yazı göndererek et sektörüne yönelik denetimlerin artırılmasını istedi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere besicilik yapan bütün kentlerde envanter çalışması yapıldı. Firmalara yönelik envanter sayımını mart ayında tamamlayan şimdi de Maliye, sayımın ardından firmaları vergisel açıdan incelemeye aldı.


BİZE ULAŞIN