'IMF şeytan değil bizden korkmayın'

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Yunan halkından ülkelerine yapılacak mali yardım konusunda kaygı duymamalarını istedi

Avrupa Birliği ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) geçen ay önerdiği 45 milyar euroluk yardımı bir ay direndikten sonra kabul etmek zorunda kalan Yunan hükümeti, halkı yardımın gerekli olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Yeni kemer sıkma önlemleri getireceği için yardıma karşı çıkan halkı ikna etmek için IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn devreye girdi. Washington'daki IMF ve Dünya Bankası toplantısı sırasında soruları yanıtlayan Strauss-Kahn "IMF'yi şeytani bir kurum gibi gören sadece Yunanlılar değil. IMF bütün ülkelerle işbirliği içinde çalışan bir kurum. IMF, Yunanlıları korkutmamalı. Yardım etmek için buradayız" dedi.

ALMANYA YENİ ÖNLEM İSTİYOR

45 milyar eurouk mali yardımın büyük bir kısmını karşılayacak Avrupa ülkelerinde tartışmalar devam ediyor. Paketin 8.4 milyar dolarlık bölümünü üstlenmesi beklenen Almanya'nın tutumu yardım için belirleyici olacak. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın AB'den mali yardım almadan önce yeni tasarruf önlemleri almayı kabul etmesi gerektiğini ve bunu yapamazsa desteğin tehlikeye girebileceğini bildirdi. Bild dam Sonntag gazetesine konuşan Schaeuble, "Ne AB ne de Alman hükümeti şimdiye dek kesin bir karar vermedi" diyen Schaeuble, Alman hükümetinin, Avrupa Konseyi'nin onayından sonra kararını vereceğini kaydetti. Yunanistan'ın bu ay sonuna kadar 8.4 milyar euroluk dış borç ödemesi bulunuyor. Piyasalarda AB'nin yardım paketinin onay süreci nedeniyle gecikeceği ve IMF'nin ortak paketten önce tek başına devreye gireceği konuşuluyor.

'ATİNA ALDIĞI YARDIMI GERİ ÖDEMEZSE FRENE BASARIZ'
Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, euro bölgesi ülkelerinden yardım sözünü tutmalarını istedi. Yunanistan'ın aldığı yardımı geri ödemesini garanti etmek için yardım fonlarının ihtiyaca göre aşamalı olarak bırakılacağını kaydeden Lagarde, "Borcun ödenememesi durumunda, derhal frene basacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN