Çelebi, elini çekti Alsancak özelleşemedi

Yılan hikâyesine dönen İzmir Limanı ihalesinde Çelebi Holding vazgeçince özelleştime süreci sekteye uğradı

Çelebi Holding, İzmir Limanı ihalesi sürecinden çekildiğini bildirdi. Çelebi Holding'ten yapılan açıklamada, İzmir Alsancak Limanı İşletme hakkının 49 yıllığına devri ile ilgili olarak Mayıs 2007 tarihinde özelleştirme ihalesine çıkıldığı, ihaleyi kazanan Global-Hutchison Konsorsiyumu'nun ardından Çelebi Holding'in ihalede en iyi ikinci teklifi veren firma olduğu anımsatıldı. Danıştay'ın ihale ile ilgili itirazları ve imtiyaz sözleşmesini karara bağlama sürecinin tamamlanmasıyla 2009 yılının son çeyreğinde ihaleyi birinci olarak kazanan Global-Hutchison Konsorsiyumu'na, ihale bedelinin ödenmesi ve limanın teslim alınması için üç aylık süre verildiği dile getirilen açıklamada, ancak 2008 yılının ikinci yarısından sonra yoğunlaşan global ekonomik ve finansal krizin etkileri dolayısıyla ihaleyi kazanan firmanın ihale bedelinin ödemesini yapamadığı belirtildi.

DAVA AÇACAK

Açıklamada, "Sürenin bitimiyle birlikte Çelebi Holding, İzmir Alsancak Limanı işletme hakkının 49 yıllığına devri ile ilgili olarak açılan ihale sürecinde doğan haklarını kullanmayacağını, Özelleştirme İdaresi'ne resmen bildirdi" denildi. Şirket verdiği 15 milyon dolarlık teminatı geri alabilmek için dava açmaya hazırlanıyor.

İKİ KEZ ERTELEDİ, UZATMALARI OYNADI
Özelleştirme İdaresi tarafından 22 Ocak'ta yapılan tebligatla ikinci olan Çelebi'ye limanın teslim alınması için 45 gün süre verilmişti. Çelebi ikinci uzatmayı da bekleyerek 45 günlük ilave süre talep etmişti.

BİZE ULAŞIN