‘İthalat, et fiyatını aşağı çekecek’

Kilosu 30 liraya fırlayan et fiyatlarını düşürmek için toplanan mini kabineden "Et ve Balık Kurumu'na ithalat izni verilmesi" kararı çıktı. İthalat miktarını Tarım Bakanlığı belirleyecek

Hükümet kilosu 30 liraya yükselen et fiyatlarının düşmesi için düğmeye bastı. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan dün itibariyle Et ve Balık Kurumu'na et ve canlı hayvan ithalatı izni verdiklerini açıkladı. Bakan Çağlayan, et fiyatlarında son günlerde meydana gelen spekülatif fiyat artışlarının dengelenmesi amacıyla ithalat izni verdiklerini ifade etti. Hafta sonu Başbakan Erdoğan'ın "Vatandaşa pahalı et yedirme hakkınız yok" talimatı üzerine ilgili bakanlıklar seferberlik ilan etti. Et fiyatlarına çözüm bulmak için bir araya gelen Tarım, Sanayi ve Ticaret ve Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanlıkları alınan kararla ilk hamle gelmiş oldu. Hükümet kurmayları Et ve Balık Kurumu'nun belli süre ithalatının piyasaya etkilerinin izleneceğini belirterek "Bu ilk adım. Duruma göre gerekirse et ithalatı tamamen serbest bırakılabilir" diye konuştu. İthalata ilişkin yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Et ve Balık Kurumu'nun ne kadar ithalat yapacağı Tarım Bakanlığı ile koordineli yapılacak toplantılar sonrası belirlenecek. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, et ithalatı için pazar araştırması yaptıklarını söylemişti. Çalışmayı 1 hafta içinde sonuçlandıracaklarını ifade eden Bakan Eker "Üreticiye zarar verme amacı taşımıyoruz. Et fiyatlarının yükselmesi üreticilere değil spekülatörlere yarıyor. İhtiyaç neyse biz onu gideririz. Geçmişte pirinçte yaptığımız gibi" demişti.

FİYAT 12 LİRAYA KADAR DÜŞER

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhsin Yıldız, ithalata olumlu baktıklarını ancak bunun canlı hayvan ithalatı şeklinde olması gerektiğini söyledi. Yıldız ''Canlı hayvan ithalatı ile fiyatlar 12 liraya kadar düşer. Biz de 24 liraya sattığımız kıymayı 15-18 liraya satarız. Vatandaş ete ulaşmış olur'' dedi. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) kararı olumlu buldu ancak üreticinin cezalandırılmaması uyarısında bulundu.

'BİZİM İÇİN OLUMLU GELİŞME'
Ahmet Tekten - Aytaç Genel Müdür Yardımcısı: Fiyatlarda düşüş olacaktır. Bizim tarafımızdan olumlu bir gelişme. Setbir ve Tarım Bakanlığı ile görüşmüştük bu adımı bekliyorduk.

BU KARARLA HALKA DAHA UCUZ ET SATACAĞIZ
Mustafa Ayman - Beşler Yönetim Kurulu Başkanı: 20-30 bin baş hayvanı olanların spekülasyonu nedeniyle fiyatlar tavan yaptı. Bu kararla halka daha ucuz et satacağız.

PİYASANIN KULAĞI ÇEKİLMİŞ OLDU
Erdal Bahçıvan - Setbir Başkanı: Bu kararla piyasanın kulağı çekilmiş oldu. Fiyatları ucuzlatayım derken üreticinin de cezalandırılmaması lazım. Uzun vadede ithalata mahkum olma riski var.

FİYATLAR 14-15 TL'YE GELDİĞİNDE İTHALAT KESİLMELİ
Hilmi Kayhan - Söktaş Yönetim Kurulu Başkan Vekili: Sektörün regüle olması için bir kısım ithalat yapılmasını doğru buluyorum. Ama et üreticisini de zor duruma sokmamak lazım. Fiyatlar 14-15 TL'ye geldiğinde ithalat kesilmeli.

BİZE ULAŞIN