Azeri gazı Nabucco kadar stratejik

Nisan 2008'den başlayarak Azerbaycan'a doğalgaz fiyat farkının ödeneceğini belirten Enerji Bakanı Taner Yıldız,"Nakit durumu müsait, herhangi bir sorun yok" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile Azerbaycan'ın aylarca süren görüşmeler sonunda doğalgazın yeni fiyatı konusunda prensipte anlaştıklarını belirterek, Türkiye'nin Nisan 2008'den başlayarak gazda fiyat farkını geriye doğru ödeyeceğini anımsattı. Yıldız, "Azerbaycan'a ödemede nakit durumu müsait. Herhangi bir sorun yok" dedi. Bakan Yıldız, Ankara'da gerçekleştirilen "2010 Türkiye Enerji" zirvesine katıldı. Yıldız, toplantı sonrasında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ANLAŞMA BAKÜ'DE İMZALANACAK

Yıldız, Türkiye'nin Azerbaycan'la üç konuda müzakere yaptığını belirterek, "Şahdeniz 1'den alınan doğalgazın yeni fiyatı, Şahdeniz 2'den Türkiye'nin alacağı gazın fiyatı ve miktarı ile transit taşıma ücretleriyle ilgili prensipte anlaşmaya vardık" dedi. Yıldız, önümüzdeki ay Bakü'de nihai anlaşmayı imzalamayı planladıklarını bildirdi. Azerbaycan'la imzalanacak protokolün, 13 Temmuz 2009 tarihinde Ankara'da imzalanan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi kadar stratejik olduğunu kaydeden Yıldız "Azerbaycan'la anlaşmış olmamızın bu yönü ile de çok fazla bir değeri var'' dedi.

KRİZ ÖNCESİ SEVİYE YAKALANDI

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in 11 Mayıs tarihli Türkiye ziyareti öncesi 1 günlüğüne de olsa Rusya'ya gideceğini duyuran Bakan, Türkiye'nin dünya enerjisindeki payının yüzde 1.5 ancak rolünün yüzde 10'larda olduğuna işaret ederek, bu nedenle enerji diplomasisine büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Enerji sektörünün beklediği 9 yasa tasarısının mayıs içinde ilgili komisyonlardan geçmesi için çalışmaları tamamlayacaklarını kaydeden Yıldız, "Elektrik tüketiminde Nisan 2010 verilerini inceledim. Bu verilerde artık kriz öncesi 2008 Nisan'ı yakaladık diyebilirim" dedi.

YUMRUKLU SALDIRIYA YILDIZ'DAN AF YOK
Kayseri'de uğradığı yumruklu saldırı ile ilgili soruları da yanıtlayan Yıldız, saldırganın annesinin af dileğinin hatırlatılması üzerine "Benim bu davayla ilgili görüşüm şahsi görüş olmaktan çıktı. Kurumsal kimliğimle ilgilidir. Şahsi inisiyatif kullanmam söz konusu değil" dedi.

BİZE ULAŞIN