'Büyük banka düzenlemesini herkesten önce yapacağız'

Bakan Babacan, bankacılık sektöründe oligopolik yapıyı engelleyen düzenleme üzerinde çalışıldığını belirterek, "Merkez Bankası ve BDDK'ya talimat verdim'' dedi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dünyada "Büyük bankalarla ilgili ne yapılmalı'' diye konuşulduğunu, ancak konunun bir karara bağlanamadığını ifade ederek, ''Bir şey yapmalıyız diyorlar büyük bankalarla ilgili ama hiçbir karar yok. Ama biz inşallah herkesten önce bunu yapıp geçeceğiz'' dedi. Babacan, et ithalatı ile de son 3-4 ayda oluşan köpüğün alınması ve fiyatların makul seviyeye indirilmesinin amaçlandığını vurguladı. Babacan'ın Kanal 24'te yayınlanan güncel konulara ilişkin değerlendirmeleri şöyle:
OLİGOPOL YAPIYA SON: Bankacılık sektöründe oligopolik yapıyı (Genelde 2.3 veya 4 oyuncunun hakimiyetinde şekillenen yapı) engelleyen ve daha rekabetçi bir yapıyı destekleyen bir düzenleme çerçevesine koyacağız. Şu anda üzerinde çalışılıyor. Merkez Bankası ve BDDK'ya talimat verdim. Bunu yaparken de asla şu anda sağlıklı yürüyen bankalarımızı sıkıntıya sokmayacağız.
E-MUHTIRA DÖNEMİ BİTECEK: Türkiye'de 2007'de bir e-muhtıra konuşuldu, demokrasinin devamlılığı biraz şüpheye düştü. Yine 2007'de Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin son derece sıkıntılı kararlarıyla karşı karşıya kaldık. 2008'de bir parti kapatma davası yaşadık. Bu anayasa değişikliğiyle Türkiye'deki siyasi riskler önemli ölçüde azalacak. Bundan sonraki dönemde bu anayasa değişikliğiyle beraber 2007 ve 2008'de yaşadığımıza benzer garip olaylar Türkiye'de artık yaşanmayacak.
İŞ DÜNYASI DA KAYGILANMALI: 'Her üye 1 kişi alsa, 1 milyon 300 bin kişi iş bulur' yaklaşımı, biraz sosyal kaygılarla bu işsizlik, istihdam konusuna bakabilmekle ilgili Sayın Başbakanımızın verdiği bir hedeftir. Nihayetinde bu, iş dünyamızın kendi vereceği bir karardır ama biz arzu ederiz ki iş dünyamız da işsizlik, istihdam konusunda daha yoğun bir çaba içinde olsun.
IMF: Özel bir programımız, stand-by düzenlememiz yok. Önümüzdeki dönemde bir ihtiyaç da görünmüyor. Ayın 12'si-13'ünde 4. madde kapsamında bir heyet gelecek.

Atina ile işbirliği konseyi kurulacak
Babacan, Yunanistan ile yüksek düzeyde stratejik işbirliği konseyi kurma yönünde çalışma bulunduğunu söyledi. Bunun ilk toplantısının 14-15 Mayıs'ta iki başbakanın başkanlığında Yunanistan'da yapılacağına işaret eden Bakan Babacan, bu toplantıya hazırlık amacıyla cuma günü Atina'ya bir günlük çalışma ziyaretinde bulunacağını bildirdi.

Kıdem tazminatına devlet güvencesi
ALİ
Babacan, kıdem tazminatıyla ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında da şu bilgiyi verdi: "İşçilerimizin haklarına en ufak bir zarar getirmeyecek, tam tersine onların haklarını daha da çok koruyacak, hatta devlet güvencesi altına alacak bir model üzerinde şu anda çalışıyoruz. Çalışanlarımızın haklarını geri çekecek, geri düşürecek bir adım, bu noktada yapamayız, bunun da bilincindeyiz. Çaışma yı yakında tamamlayacağız."

BİZE ULAŞIN