'15 mağaza bize yetmez'

Kârlılığı konusunda açıklama yapmaktan kaçınan Media Markt ve Saturn mağazaları CEO'su Nuri Topatan 2009'da ciroyu yaklaşık 2 kat artırarak 212 milyon euroya çıkardıklarını söyledi

Türkiye'ye 2007 yılında giriş yapan Metro Group bünyesinde yer alan Media Markt ve Saturn 2008 yılında 123 milyon euro olan cirosunu 2009'da 212 milyon euroya çıkardıklarını açıkladı. Media Markt ve Saturn mağazaları Türkiye CEO'su Nuri Topatan Türkiye'de 15 Media Markt ve 1 Saturn mağazasına sahip olduklarına dikkat çekerek 19,7 milyar euroya ulaşan Media Markt ve Saturn grubunun Türkiye'de 15 mağaza ile yetinmeyeceğini açıkladı. Topatan, "Ceplerimiz dolu. Mağaza sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Grup, Çin'de ilk mağazasını eylül ayında açıyor. 9 bin metrekarelik Saturn mağazası açacağız. Şu anda 1300 kişi istihdam ediyoruz. Yeni mağazalarla bu rakam artmaya devam edecek" dedi. 2010 yılının ilk çeyreğinde, Media Saturn Grup olarak mağaza açma performanslarında düşüş yaşadıklarını dile getiren Nuri Topatan, "2009 krizinde daralma yaşayan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor.

BAYİLER AZALACAK

Türkiye'de bayi kanalının küçüleceğini iddia eden Topatan, "İnsanlar artık pahalı ürün almak istemiyor. İstediği markayı almak istiyor. Kısa ve orta vadede bayi kanalı zayıflayacak. Avrupa'da böyle oldu. Türkiye'de de böyle olacağını düşünüyoruz" diye konuştu. Topatan, mağaza zincirlerinden çekilen olup olmayacağıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bazıları sektörden çekilebilir. Ancak biz büyümeye devam edeceğiz. Ancak biz satın alma ile büyümeyeceğiz. Bunun şirket kültürü olarak olumlu sonuç vereceğini düşünmüyoruz."

LCD TV HAYAL OLMAKTAN ÇIKTI
Yıllardır, fiyatlarıyla tüketiciler için ulaşılmaz gibi görünen pek çok teknolojik ürünün, mağazalarının uyguladığı en düşük fiyat kanunu ile ulaşılabilir olduğunu belirten Topatan, "Türkiye'de teknoloji, mağazalarımız sayesinde ulaşılabilir olmuştur" dedi.

SEKTÖR YÜZDE 16 DARALDI
AVM'lerin zamanında bitmediğini söyleyen Topatan, "Sektör yüzde 16 daraldı" dedi.

BİZE ULAŞIN