‘Komşu’da borsalar dipte

S&P, Yunanistan'ın kredi notunu üç basamak birden indirerek yatırım yapılamaz (BB+) seviyesine çekti. Portekiz'in notu da iki basamak düştü S&P, "Yatırımcıların parasını geri alma şansı % 30" deyip tahvillerde de notu 'çöp' statüsüne indirince borsalar çakıldı. Dolar Londra'da 1.50 TL oldu

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard and Poor's (S&P) önce Portekiz'in sonra da Yunanistan'ın notlarını indirerek piyasalara büyük bir darbe vurdu. Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu 'BBB+'dan üç kademe indirerek 'BB+'ya bir başka deyişle yatırım yapılamaz seviyeye indiren S&P, ülkenin not görünümünü negatif izlemeye aldığını kaydetti. Böylece Yunanistan Türkiye'nin de bulunduğu yatırım yapılamaz seviyeye düşmüş oldu. S&P'nin açıklamaları bununla da bitmedi. Kuruluş Yunanistan'ın borçlanma kağıdı ihraçları için 'kurtarma' notunu '4' olarak belirleyerek, "Yunanistan'da bir temerrüt veya yeniden yapılandırma olursa elinde tahvili olanlar yatırımlarının ortalama yüzde 30-50'sini geri alabilir" uyarısında bulundu. S&P, dün Portekiz'in de uzun vadeli kredi notunu da borç ödeme kabiliyetindeki düşüş nedeniyle iki kademe indirerek A+'dan A-'ye, kısa vadeli kredi notunu da A1'den A2'ye düşürdü. S&P'nin bu adımı, Almanya'nın kredi karşılığında Yunanistan'dan çok sıkı önlemler talep etmesiyle alevlenen korkularla düşen Avrupa borsalarının kaybını artırdı. Atina Borsası yüzde 6, İspanya Borsası yüzde yüzde 4.2, Portekiz borsası yüzde 5.4, Londra Borsası yüzde 2.6 değer yitirdi. ABD borsaları da güne yüzde 1'in üzerinde düşüşle başladı. Yunanistan'ın beş yıllık CDS'leri Avrupa Komisyonu'nun Atina'da devam eden görüşmelerde Yunanistan'ın borçlarının yeniden yapılandırılmasından söz edilmediği açıklamasının ardından 768.4 baz puana yükseldi. Euro da dolar karşısında yüzde 1.2 düşerek 1.3226'ya geriledi. Dolar/TL kuru Londra'da 1.50'nin üzerine çıktı.

YARDIM YETİŞECEK
Öte yandan Reuters'in ulaştığı Alman hükümetine ait bir taslakta Yunanistan'a ihtiyaç duyduğu mali yardımın 8.5 milyar euroluk iç borç geri ödemesinin olduğu 19 Mayıs'tan önce verileceği iddia edildi. Belgeye göre IMF ile AB Komisyonu'nun Atina'daki görüşmeleri 2 Mayıs'ta bitecek. Euro Bölgesi maliye bakanları sonuçları 4 Mayıs'ta tartışacak ve ülkeler yardımı 10 Mayıs'a kadar meclislerinde onaylayacak.

BİZE ULAŞIN