Özilhan, Fitch'e kapıyı gösterdi

Anadolu Efes, derecelendirme kuruluşu Fitch ile yollarını ayırdı. Anadolu Grubu Başkanı Özilhan, "Şirketi anlamadılar, notumuz daha yüksek olmalıydı" dedi

Haksız kredi notu verdikleri gerekçesiyle derecelendirme kuruluşlarına uzun yıllardır tepki yağıyor. Bu tepki hem Türkiye'nin hem de şirketlerinin düşük kredi notuna maruz bırakıldıkları yönünde gerçekleşiyor. Anadolu Efes ise harekete geçen ilk şirket oldu. Şirketten dün yapılan açıklamada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ile kredi derecelendirme hizmeti sözleşmesinin feshedildiği ifade edildi. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise Fitch'in şirket hakkında doğru değerlendirme yapmadığını belirtti.

'NOTUMUZ DÜŞÜK'
"Türkiye'de en iyi kredi notuna sahip şirketlerden biriyiz ama bu yeterli değil" diyen Özilhan, "Daha yüksek bir kredi notuna sahip olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Fitch'le anlaşmazlık yaşadık. Doğru değerlendirme yapılmadığı yönünde treddütler yaşadık ve yolları ayırdık" değerlendirmesinde bulundu. Özilhan, Anadolu Efes'de anlaşmayı feshetmelerine rağmen Grub'un diğer şirketleri olan Coca-Cola İçecek ve Anadolubank'ta Fitch'le anlaşmalarının devam ettiğini vurguladı ve ekledi: Birçok şirket sadece bir derecelendirme kuruluşuyla çalışıyor. Bizde ise iki tane vardı. S&P ile olan anlaşmamız sürecek.

'YOLUMUZA S&P İLE DEVAM EDECEĞİZ'
Fitch, Anadolu Efes'in uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunu BB+ olarak belirlemişti. Ulusal kredi notu ise AA olarak teyit edilmişti. Son aylarda hem Türkiye'nin kredi notu hem de şirket notlarını artıran Fitch, Anadolu Efes'in kredi notunu artırmamış, yalnızca görünümünü yükseltmişti. Notunun 'yatırım yapılabilir' seviye olan BBB'ye yükseltilmesini bekleyen şirkette alınan bu karar büyük rahatsızlık yarattı ve anlaşmanın feshedilmesi gündeme geldi. Fitch'e tepki olarak sadece S&P ile olan anlaşmasına devam edecek olan Anadolu Efes, aynı zamanda maliyetlerini de azaltmış olacak. Uzun süredir not artırımına gitmeyen S&P, Anadolu Efes'in uzun vadeli kredi notunu BB- olarak belirledi.

BİZE ULAŞIN