Sabancı 3 milyon müşterilik bir bölgeye daha talip

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Hakman, elektrik dağıtımında ikinci bir özelleştirme için hazırlandıklarını söyledi

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, elektrik dağıtımında ikinci bir özelleştirme için hazırlandıklarını bildirdi. 2010 Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Hakman, son iki yılda yapılan ve önümüzdeki günlerde devreye girecek tüm yatırımların 2014, 2015'lerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde olmadığını söyledi. Türkiye'de enerji yatırımlarının mutlaka devam etmesi gerektiğine işaret eden Hakman, Enerjisa olarak hedeflerini de anlattı. Ara hedeflerinin 2015 yılında Türkiye elektrik piyasasında yüzde 10 pay, 5 bin megavat kurulu güç, 6 milyon müşteri, 6 milyar euro yatırım olduğunu kaydeden Hakman, "Başkent'in bugün müşteri sayısı 3,2 milyon civarında. Yani 2,5-3 milyon müşterilik bir bölgeye daha talibiz önümüzdeki özelleştirme sürecinde'' dedi.

EDİSON FIRSATLARA BAKIYOR
İkinci bir özelleştirme için hazırlandıklarını vurgulayan Hakman, 5 bin MW kurulu içinde toplam yatırım hedeflerinin 6 milyar euro olduğunu bildirdi. İtalyan Edison S.p.A şirketinin ülke temsilcisi Akın Özkan da, Türkiye'deki elektrik üretim özelleştirmelerinin yanı sıra HES ve termik santral yatırım fırsatlarıyla ilgilendiklerini bildirdi.

NÜKLEERDE GEÇ KALINDI
Nükleer santralle ilgili gelişmeleri büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Hakman, "Anlaşma bugün yapılsa nükleer santralin kullanılması 2018- 2020'den önce olamaz. Geç kalınmış bir konudur'' dedi.

BİZE ULAŞIN