Akdeniz virüsü yayılırsa Avrupa'ya faturası 600 milyar euroyu bulur

Ekonomistlere göre borç sorunu İrlanda, İspanya ve Portekiz'e yayılırsa fatura çok ağır olacak

Perşembe 29.04.2010
ABONE OL
PİYASALARDA 'Akdeniz virüsü' olarak nitelenmeye başlayan Yunanistan'ın borç sorununun zamanında çözülmemesi durumunda, problemin diğer euro ülkeleri de sıçrayacağı ve toplam maliyetin 600 milyar euroyu bulacağı ileri sürüldü. Goldman Sachs, JP Morgan Chase ve Royal Bank of Scotland ekonomistleri tarafından yapılan çalışmaya göre, krizin İrlanda, İspanya ve Portekiz'e de sıçraması halinde Avrupa bu ülkeleri kurtarmak için yapılacak mali yardım veya ülke tahvillerini satın alabilmek için 600 milyar euroya ihtiyaç duyacak. Bu rakam euro bölgesinin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 8'ine denk geliyor.

KOMŞU İÇİN 5 SENARYO

KURTARMA: IMF ve AB, Yunanistan'a 1 yılda 45 milyar dolar vermeyi planlıyor. En çok parayı verecek olan Almanya, içte baskılarla karşı karşıya.
YENİDEN YAPILANDIRMA: Komşu yeterli yardım alamazsa borçlarını yeniden yapılandırmak isteyebilir. Bu senaryo euroya ağır darbe vurabilir.
EURO'DAN ÇIK(ARIL)MA: Rekabet gücünü artırmaya ihtiyaç duyan Yunanistan, Euro Bölgesi'nden çıkabilir ve eski para birimi Drahmi'ye dönebilir.
MORATORYUM: Yardım alamayan ve borçları yeniden yapılandıramayan Atina, iflas bayrağı da çekebilir. Ancak buna, elinde yüklü Yunan tahvili bulunan Almanya ve Fransa başta olmak üzere AB izin vermez.
VERGİ REFORMU: Bu öneri Eski Arjantin Ekonomi Bakanı Cavallo'ya ait. Öneri şu: KDV yüzde 25'e çıkarılsın, işgücü üzerindeki yükler azaltılsın.

Ali Babacan bugün Atina'ya gidiyor
BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, bugün Atina'ya gidiyor. Yarın Başbakan Yorgo Papandreu ile görüşmesi beklenen Babacan'ın ziyareti Türkiye ile Yunanistan arasında Stratejik İşbirliği Konseyi kurma çalışmalarının yapılacağı 14-15 Mayıs'taki toplantılara hazırlık amacını taşıyor. 14-15 Mayıs'ta Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan ortak kabine toplantısına başkanlık edecek.

'Yunanistan krizi Ebola salgını gibi fark edene kadar iş işten geçiyor'
EKONOMİK İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Yunanistan krizini yüzbinlerce kişinin canını alan ebola salgınına benzetti. Almanya ve diğer Euro Bölgesi ülkelerinin bu salgını önlemek için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirten Gurria, krizin başka ülkelere bulaşıp bulaşmayacağını tartışmanın yanlış olduğunu söyledi. Gurria, "Çünkü hasta olduğunuzu farkettiğinizde iş işten geçmiş oluyor. Hayatta kalmak için bacağınızı kesmek zorunda kalıyorsunuz" dedi.