Euronun geleceği karanlık

ŞÜKRÜ BİNAY Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı:
Para politikası mümkün değil Komşu'nun tek silahı borcu
YUNANİSTAN 300 milyar dolar borç biriktirmiş ama hiçbir tedbir almaya yanaşmıyor. Göstermelik de olsa tedbirler almalı. Eğer Atina, IMF ile anlaşırsa AB nedeniyle parasını devalüe edemez. Fonun para politikası konusunda yapabileceği birşey yok. IMF'nin tek başvurabileceği konu maliye politikası. Vergi artırma, maaş ayarlama vs. Ancak 300 milyar dolarlık borcu Yunanistan'ın elinde önemli silah. Çünkü borcun çoğu Alman ve Fransız bankalarında. Moratoryum ilan etse bu ülke bankaları sallanacak.

EMRE GÖNENSAY Dışişleri Eski Bakanı:
Euro fikri baştan yanlıştı artık bu şekilde devam edemez
EURO
fikri baştan aşağı yanlıştı. Son 5 yıldır AB yetkililerine de sürekli bunu söylüyorum: Euronun bu şekilde devam edemez. Hiçbir krizle test edilmemişti. İşte ilk ciddi testinde ağır darbe aldı. AB'nin siyasi birliğini güçlendirmek için parasal birlik yapılmıştı. Ama bugün tam tersini görüyoruz. Euro krizi AB'nin siyasal birliğini de tehdit ediyor. Bu gelişmelerin Türkiye'yi olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Euro bölgesinde Yunanistan gibi bir ülkeye iyi alternatif olarak ön plana çıkabiliriz. Bu bizim avantajımıza...

SEYFETTİN GÜRSEL Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi:
AB yeniden tanımlanacak kurallar daha zayıf olacak
YAŞANANLAR sonrası AB'nin eskisi gibi olmayacağı kesin. Bugünkü bildiğimiz anlamda AB olmayacak. Bence üç alternatif var. Birinci olarak AB bu süreçten sonra çok daha sıkı ve güçlü bağlarla bağlı bir birlik halini alabilir. Örneğin şimdilerde 'ekonomik hükümet' önerisi gündemde.. Son gelişmeler bunun mümkün olmadığını gösteriyor. İkinci alternatif AB'nin tamamen dağılması. Bu şimdilik mümkün değil. Bana göre AB bundan sonra daha gevşek bir birlik halini alacak. Kurallar daha zayıf olacak.

BURAK SALTOĞLU Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi:
Yunanistan temerrüde düştü Avrupa Birliği'nde ayrışma var
TEKNİK
olarak piyasanın gözünde Yunanistan temerrüde düşerken AB'nin de parçalandığını söyleyebiliriz. Almanya, Fransa dışındaki ülkelerle büyük ayrışmalar var. Euro ise daha ilk büyük testinde başarısız oldu. Böyle bir krizin olabileceği ve buna karşı ne tür tedbirler alınabileceği planlanmamış. Tüm gelişmeler sonrasında euronun ve birliğin yeniden dizayn edilmesi gerçeği ortaya çıktı. Son olarak IMF'ye mahkum durumda sistem.. Ama IMF'nin müdahalesi AB'yi politik olarak zor durumda bıraktı.

GÜVEN SAK TEPAV Direktörü
AB, kendi üyesine resmen tefeci faiziyle borç verecek
PARA
politikasına dokunamayacak olan IMF maliye politikasına yüklenecek. Papandreu'ya yazık. İyi tarafı sosyalistlerin iktidarda ve önlemleri onlar alıyor. Ancak benim dikkat çekmek istediğim bir konu var. IMF, 20 ve 25 milyar dolarlık iki dilim kredinin ilk dilimini yüzde 1.25, kalanını yüzde 2.5-3 gibi bir faizden kullandıracak. AB ise yüzde 5'ten... Bu tam anlamıyla tefeci faizi. Hem kemer sıktırıyorsun hem de ucuz finansman sağlamıyorsun. AB bir birlikse birlik olmanın gereğini yerine getirmiyor. Bu anlaşılır değil.

BİZE ULAŞIN