Garip Ada 350 milyon dolara 'sahte cennet'e dönüşecek

FiYapı'nın patronu Fikret İnan, İzmir Dikili'de 30 milyon dolara satın aldıkları Garip Ada'yı 'sahte cennet' gibi yapacaklarını açıkladı. İnan, 2013'te tamamlayacakları projeye 350 milyon $ yatırım yapacaklarını söyledi

İzmir Dikili'de Türkiye'nin ilk imarlı adası Garip Ada'yı geçtiğimiz haftalarda 30 milyon dolara satın alan FiYapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, adayı 'Sahte cennet' gibi yapacaklarını söyledi. Fi-Island adını verdikleri bu yatırımla ilk defa turizm işine girdiklerini de açıklayan İnan, 350 milyon dolarlık yatırım planladıkları ada üzerinde 5 bin yataklı 5 yıldızlı bir otel inşa edeceklerini kaydetti. İnan, 200 bin metrekare inşaat alanına sahip adada kaplıca suyu bulunması nedeniyle sağlık turizmine açacaklarını ve 9 ay açık kalacağını kaydetti. Adada futbol kulüplerine kamp imkânı tanıyacak futbol sahalarının da yapılması planlanıyor. İnan, otelin işletmesini Fi Turizm AŞ adını verdikleri ve yeni kurdukları şirket aracılığıla yapacaklarını söylerken yatırımın 2013 yılında tamamlanmasını planladıklarını kaydetti. İnan adaya yapacakları yatırımda banka kredisi kullanmayacaklarının da altını çizdi. İnan adada yılda 150 bin ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

YUNAN ADASI DEĞİL GARİP ADA

Bu yıl başladıkları ve tamamlamayı taahüt ettikleri çok sayıda konut nedeniyle aslında yıl sonuna kadar başka bir yatırım yapmayı planlamadıklarını söyleyen inan adayı satın alma hikâyelerini ise şöyle anlattı: İlk olarak Yunanistan'ın adaları satacağı gündeme geldiğinde ne yapabiliriz diye düşündük. Sonra Yunan Adaları olmayınca Garip Ada'nın satışta olduğunu öğrendik. Çok cazip bir fırsat olduğu içim kaçırmak istemedik. Yaptıkları yatırımlarda banka kredisi kullanmadıklarını ve özkaynakla yaptıklarının altını çizen İnan, "Projeleri nasıl finanse ediyorsunuz, gizli bir ortağınız mı var" sorusu üzerine "Gizli bir ortağım yok. Böyle bir şeye ihtiyacım da yok. 27 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Bu soru bana soruluyor. Ancak ben bunu kendime yapılmış bir hakaret olarak algılıyorum" diye konuştu. İnan, projelerin tamamlanmasıyla birlikte 2012-2013 yılları arasında 30-35 milyon TL vergi ödeyeceklerini hesapladıklarını da sözlerine ekledi.

Projeler için 200 milyon $ lazım

İNAN, 15 ayda 8 bin konuta ulaştıklarını söyleyerek 10 sene için 100 bin konut hedeflerinden bahsetti. İnan, "Şimdiye kadar lansmanını yaptığımız projeleri tamamlamak için 200 milyon dolar paraya ihtiyacımız var. Şimdi ise müşterilerimizden 130 milyon dolar alacağımız var. FiYapı'nın mal varlığı şu anda 350 milyon dolar. Tüm projelerimizi, bitirip teslim edebilecek konumdayız" diye konuştu. İnan, ev sahiplerinin ödemeleri konusunda bir sıkıntı ile karşılaşmadıklarını da sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN