GDO'lu ürünün önündeki engeller kaldırılıyor

Tarım Bakanlığı, antibiyotiğe direnç gösteren genetiği değiştirilmiş organizmalı ürünlerin de ithaline izin verdi

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 'Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmelik'te değişiklik yaptı. Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklik ile GDO Yönetmeliği'nin genel hükümleri arasında yeralan 'İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulması yasaktır' hükmü, düzenlemeden çıkarıldı.

SOYADA VARDI AMA BİTTİ

Düzenlemeden çıkarılan hükmün zaten yönetmelikte olmaması gerektiğini savunan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çetiner, dünya ticareti içerisinde yer alan ve yüzde 90'ı GDO'lu olan ürünlerin antibiyotiğe direnç gösteren niteliklerde olmadıklarını, böyle bir hükmün zaten yönetmelikte olmaması gerektiğini söyledi. "Bir süre önce soyada antibiyotiğe direnç gösteren maddeler vardı ama piyasadan kalktı. Şu anda ticareti yapılan GDO'lu ürünlerin hiçbirinin insan ve hayvan sağlığına zarar vermediği kanıtlandı. Bu ürünlerin ithalatı önüne yasak konması yem fiyatlarını artırmaktan bir şeye yaramaz" diyen Çetiner, bakanlığın yavaş yavaş yapılan hataları düzelttiğini ifade etti. GDO'nun insanlara 'öcü' gibi gösterildiğini, AB ülkelerinin altısında üretim yasaklanmasına rağmen GDO'lu ürün ithalatına izin verildiğini belirten Çetiner, ithalatın önüne çıkan herhangi bir engelin tıpkı et fiyatlarında olduğu gibi tavuk fiyatlarında da aynı fahiş fiyat durumunu yaratacağını ifade etti. Çetiner, "Yem yetiştiricisinin elinde temmuz ayına kadar yem olduğu için şu an fiyatlarda bir oynama yok. Ancak temmuzdan sonra üretici önünü göremezse fiyatlar artabilir bu da tavuk maliyetlerini artıracağı için tavuk eti satış fiyatlarını artırır" diye konuştu.

Komite değerlendirme yapacak

Yönetmeliğin izin koşulları ile Teknik Risk Değerlendirme Komitesi'nin görev yetkilerini düzenleyen maddelerinde yapılan değişiklik çerçevesinde, Komite, ticarete konu olan ve risk değerlendirmesi sonucu AB'de tüketime uygun olduğu onaylanmış genler hakkında değerlendirme yapacak. Değerlendirme sonucu bu onaylı genler arasından uygun görülenlerin listesini Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na gönderecek. Komite, GDO'lu ürünlerle ilgili etiketleme koşullarını da belirleyecek.

BİZE ULAŞIN