Merkez çıkışta frene bastı faiz yılın zirvesinden döndü

Yüzde 9.5'e çıkan faiz Merkez Bankası'nın çıkış stratejisine ara verdirdi. Yükselen faizlerden rahatsız olan banka, piyasaya repo yoluyla verdiği parayı 500 milyon liradan 1.5 milyara çıkardı

PİYASADAKİ fazla para miktarını azaltarak krezden çıkış stratejisini uygulamaya koyan Merkez Bankası (MB) frene bastı. Yurt dışı piyasalarda havanın bozulması ile yükselen faizlerden rahatsız olan MB, piyasayı dün fonladı. Banka, 500 milyon liraya çektiği günlük repo fonlamasını yeniden 1.5 milyar liraya çıkardı. Güne yükselişle başlayan tahvil faizleri MB'nin ihtiyaç halinde fonlamayı sürdüreceği şeklinde algılanmasıyla düştü.

OYNAKLIĞI ÖNLEME ÇABASI

MB'nin repo fonlamasında miktarı artırmasını değerlendiren JPMorgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, "Bu durum MB'nin piyasalardaki oynaklığı önlemeye çalıştığına ve ihtiyaç olduğunda piyasalara istikrar sağlamak için harekette bulunacağı şeklinde görülebilir. Bugünkü hareketin volatiliteyi düşük tutmak ve yerel oyuncuların likidite endişelerine hafifletmesine yardım edeceğini düşünüyoruz" dedi ancak ekledi: "MB'nin bugünkü kararını global piyasalardaki hareketliliğin azalmasıyla tersine çevirecektir."

YÜKSELİŞİ TERSİNE ÇEVİRDİ
İki hafta önce çıkış stratejisini açıklayan MB, repo fonlama miktarını haftalık ihalelerde 500 milyon liraya çekmiş ve yabancı para yükümlülüklerinde zorunlu karşılık oranını yüzde 9'dan yüzde 9.5'e yükselterek piyasadan yaklaşık 700 milyon dolar döviz likiditesi çekilmiş olacağını açıkladı. Ancak MB'nin çıkış "kademeli" olacak demesine karşın iki haftadır aldığı bu önlemler piyasanın beklediğinden hızlı olmuş ve faizde önemli yükselişler yaşanmıştı. Bir bankanın tahvil bono masası işlemcisi "Piyasa dış endişelerle yükselmeye devam ediyordu. Ama MB'nin repo ihalelerinin miktarını 1.5 milyar TL açıklaması bir anda piyasadaki yükselişi tersine çevirdi" dedi.

BİZE ULAŞIN